V srpnu musejí rybáři zlikvidovat chovy ryb v pěti rybnících na Pardubicku. Nakáza herpes viru, který napadá kapry, se podruhé objevila v rybníku Buňkově a nově v dalších čtyřech rybnících. Jde o chovy rybářského svazu Přelouč. Informoval o tom Radek Axmann z Krajské veterinární správy Pardubického kraje.
"Nákaza se tam dostala s velkou pravděpodobností od latentně infikovaných ryb. Infikovaná byla násada. Infekce na rybách nebyla znát," řekl Axmann. V menších rybnících rybáři chovají násady, v Buňkově pak dorůstají do tržní hmotnosti. Nakažené jsou také ryby v rybníku Švihov v obci Žarávice, v rybnících Mlynářský, Černovka a Moře v místní části Rašovy, obce Turkovice. Veterináři nařídili vypuštění rybníků a usmrcení ryb během srpna.
Herpes virem se mohou nakazit kapři a japonští koi kapři, jiné ryby ne, ale mohou nákazu přenášet. Rybáři musejí usmrtit všechny ryby. Nákaza není přenosná na člověka. Loni museli zlikvidovat chovy v Buňkově a dvou menších rybnících v okolí, Malém Buňkově a Račanském rybníce. "Je to prostě velice špatné. Tři roky práce jsou pryč. Provedli jsme veškeré nařízení veterinární správy a nepomohlo to. Jenže nákaza je stoprocentně prokazatelná při teplotách 18 stupňů a více. Když lovíme rybníky na jaře a na podzim, teplota je nižší a nákaza se nedá prokázat," řekl Kratochvíl. Letošní ztráty na rybách v Buňkově se odhaduje na tři miliony korun, je tam asi 40 tun ryb. V dalších rybnících budou škody menší. Protože voda z Buňkova teče i do Malého Buňkova, musejí rybáři vypustit i menší rybník. Ryby z Buňkova rybáři usmrcují ve speciálních kontejnerech s oxidem uhličitým. Mrtvé ryby pak zlikviduje kafilérie, řekl Kratochvíl.
Rybníky musejí rybáři nechat minimálně šest týdnů ladem. Loni dno rybníků dezinfikovali s pomocí vrtulníku páleným vápnem, letos vápnění veterináři nenařídili.*