Veterináři nedostali od státu žádné ochranné pomůcky

Veterináři nedostali od státu žádné ochranné pomůcky, přestože i oni stojí podle Komory veterinárních lékařů ČR (KVL) v první linii a jsou ohroženi nemocí COVID-19. Řada z nich působí v živočišné výrobě, která je klíčová pro udržení zásobování potravinami. Například na jatkách musí být nepřetržitý veterinární dozor. Veterináři se také setkávají s lidmi, kteří je navštěvují se svými domácími zvířaty, uvedl v tiskové zprávě mluvčí KVL Josef Duben.

Veterináři se také v chovech starají o nemocná a zraněná zvířata a přicházejí do kontaktu s dalšími lidmi, potenciálními přenašeči nemoci. "Pokud by se dostala část veterinářů do nucené karantény, byla by tím ohrožena odborná péče o zvířata. Považujeme za potřebné na toto riziko upozornit a zároveň nabízíme svou pomoc i Státní veterinární správě v případě, kdyby se i ona dostala do personální nouze," uvedl Duben.
Velké riziko skýtá i kontakt s majiteli domácích zvířat. Často jsou veterináři pro starší lidi jediným společníkem v době, kdy mají být víceméně izolovaní. Proto se veterináři domnívají, že by měli být zahrnuti mezi příjemce ochranných pomůcek vedle lékařů, hasičů, záchranářů či policistů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down