Veterináři objevili na šesti farmách staré nátěry ve stájích s polychlorovanými bifenyly

Veterináři objevili na šesti farmách staré nátěry zdí s karcinogenními polychlorovanými bifenyly (PCB). Inkriminované farmy jsou z Ústeckého kraje, po jedné pak z Libereckého a Středočeského kraje. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. Chovatelé nyní musí doložit u každého jednotlivého zvířete, že splňuje limit koncentrace 40 nanogramů (ng) PCB na gram tuku. Zvířata, která normy nesplní, budou utracena, zbytek se může prodat.

Příčinou kontaminace jsou podle Pejchala zbytky starých nátěrů a barev na hrazení stájí a stavební hmoty s obsahem PCB, které přicházejí do přímého styku se zvířaty nebo krmivem. Polychlorované bifenyly při chronickém působení vyvolávají rakovinu slinivky břišní a jater, mají také nepříznivý účinek imunitní systém. Ukládají se v tuku zvířat a jen velmi pomalu se odbourávají.
Polychlorované bifenyly se nalézají zejména v nezrekonstruovaných stájích, které byly postavené před rokem 1986. Po tomto roce již bylo zakázáno materiály s PCB používat. Rizikové jsou především velkokapacitní kravíny s kovovými konstrukcemi, silážní jámy a senážní věže.
Veterináři chovatelům doporučují zkontrolovat stavební dokumentaci budov a zjistit, jestli v chovech nebyly použité nátěrové hmoty na bázi chlorkaučuku, barvy na značení silnic či k nátěru bazénů. V případě, kdy má chovatel podezření, že v prostorech, kde chová hospodářská zvířata, mohly být použity materiály s obsahem PCB, doporučujeme mu poradit se s místně příslušnou krajskou veterinární správou a nechat tyto materiály vyšetřit ve Státním veterinárním ústavu v Praze, Jihlavě či Olomouci, sdělil ústřední ředitel SVS Milan Malena. Vyšetření jednoho vzorku stojí 2000 až 2500 korun.
V loňském roce hovězí maso v Česku obsahovalo průměrně 9,58 ng PCB na gram. V 90. letech minulého století byly hodnoty stokrát větší.
Polychlorované bifenyly jsou látky vyráběné člověkem, v přírodě se přirozeně nevyskytují. Byly používané jako přenašeče tepla v průmyslových zařízeních, jako součást chladicích olejů v transformátorech napětí či jako přísady do barev, nátěrových hmot nebo jako součást prostředků na ochranu rostlin.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down