Veterináři objevili svalovce v divočácích z Maďarska

Veterináři zjistili v České republice zhruba po půl roce parazita svalovce v divočákovi. Šlo o tři kusy, které byly dovezené do zvěřinového závodu v Tachovské Huti v Karlovarském kraji z Maďarska. Informoval o tom Petr Majer ze Státní veterinární správy. Konzumace nakaženého masa, které není dostatečně tepelně zpracováno, může u lidí vyvolat trichinelózu. Ve výjimečných případech je onemocnění smrtelné, poslední úmrtí na území ČR však bylo zaznamenáno v 50. letech minulého století. Nakažená těla divočáků byla zlikvidována.

Infikovaní divočáci byli součástí větší zásilky zvěřiny od maďarského dodavatele. Ta obsahovala mimo jiné těla 181 divokých prasat. Všechny kusy byly, jak ukládá legislativa, podrobeny parazitologickému vyšetření. U žádného z ostatních 178 vzorků nebyl výskyt trichinel zjištěn, sdělil Majer.
Svalovec (Trichinella) u domácích zvířat parazituje nejčastěji u prasat, psů, koček a koní. U divokých zvířat se vyskytuje hlavně u divokých prasat, drobných hlodavců, lišek, nutrií, tchořů, jezevců či vlků. V tuzemském klimatu se problém týká hlavně divočáků, u domácích prasat se svalovec v českých chovech nevyskytuje. U volně žijícího divočáka byl naposledy potvrzený případ loni v srpnu na Liberecku.
V ČR jsou povinně na svalovce vyšetřována všechna ulovená divoká prasata a na jatkách porážená domácí prasata a koně. V loňském roce tak veterináři vyšetřili 228 000 divokých prasat. Vyšetření odlovených divočáků hradí podle Majera stát.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down