10.10.2007 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterináři podporují malé podnikání

Malí chovatelé a producenti, kteří chtějí na trhu uspět, musí dodržovat veterinární předpisy a s veterináři spolupracovat. Státní veterinární správa ČR, aby usnadnila začínajícím farmářům jejich budoucí záměr, připravuje návod, jak postupovat v malém podnikání. O tom, že i malí podnikatelé mohou být úspěšní a jejich činnost veterináři nebrzdí, svědčí podle mluvčího veterinárního dozoru Josefa Dubna údaje z Libereckého kraje a Jihočeského kraje.

V Libereckém kraji bylo například schváleno a registrováno pět kozích farem a další dvě jsou ve schvalovacím procesu. Tyto malé farmy s několika desítkami koz mají minimlékárny a prodávají sýry bez problémů. Přitom na zřízení takových výroben se pohybuje kolem 500 tisíc korun.
V Jihočeském kraji je situace velmi podobná. Podle současných údajů jsou tam čtyři schválené malé mlékárny, ve kterých se vyrábějí mléčné výrobky z kravského i kozího mléka. Nyní se schvaluje jedna malá mlékárna a biofarma a dále farma, kde se zároveň věnují agroturistice. Duben podotkl, že v Jihočeském kraji je také zaregistrováno zhruba dvacet prodejců syrového mléka, tedy jde o prodej ze dvora.
„Podnikat v malém se dá, a zdá se, že tyto živnosti mají zejména v oblastech se specifickými podmínkami klimatickými nebo pro agroturistiku budoucnost, míní Duben. Na nezájem si podle a něj nemohou stěžovat dvě malé farmy v nadmořské výšce 800 metrů na okrese Prachatice, ani kozí farma nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem, uvedl na důkaz svých slov mluvčí Státní veterinární správy ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down