Veterinární správa v Ústeckém kraji řešila loni přes 400 podnětů týkajících se týrání zvířat. Skoro čtvrtina podnětů byla oprávněná. Uvedl to ředitel Krajské veterinární správy Petr Pilous. Většina případů se týkala hospodářských zvířat, veterináři ale zaznamenali například případ týrání psů na Litoměřicku a koní na Lounsku.
Veterinární správa řešila 434 podnětů, což je v oblasti týrání zvířat nejvíc v celé České republice. Z toho bylo téměř 23 procent oprávněných, kdy se opravdu jednalo o týrání a Krajská veterinární správa Ústeckého kraje je předala k dořešení úřadům s rozšířenou působností, uvedl Pilous. Celkově správa provedla 695 kontrol, závady zjistila ve 123 případech. Nejčastěji se porušení týkala nevhodných podmínek chovu, omezení krmení a napájení, působení nepřiměřených stresových vlivů a nezabezpečení proti úniku, doplnil Pilous. Správa udělila chovatelům pokuty ve výši 300 000 korun.
Správa řešila na Lounsku týrání koní. Chovatel měl sedm zvířat na malém dvorku, kde stála celý den v bahně. Neměla ani přístřešek, kam by se schovala při nepřízni počasí. Podle Pilouse podmínky ohrožovaly zdraví koní, v případě jednoho hříběte dokonce jeho život. Úřady koně odebraly a umístily je do náhradní péče.
Na Litoměřicku řešili veterináři případ týrání psů. Jejich majitel nevěděl, kolik psů chová, někteří ani neměli jména, zvířata se několik let nekontrolovaně množila. Na návrh veterinární správy skončila většina psů v náhradní péči, chovatel smí mít jen dva od každého pohlaví. Podobné případy se řešily na Lounsku u chovatelky 19 psů a také u chovatelů 43 koček.*