Úkoly veterinárních správ členských zemí EU se rozšiřují v současné době na péči o veřejné zdraví a akceptují je též veterinární správy asociovaných zemí. Zhodnocením současné situace a o plánech do blízké budoucnosti se zabývala Pracovní skupina veřejného zdraví. Evropské Komise uspořádala ve dnech 17. až 19. května setkání zástupců veterinárních správ zemí EU a asociovaných zemí v Římě. Za Státní veterinární správu se jí zúčastnili František Mates, vedoucí odboru integrace do EU a Milan Malena, vedoucí odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví.
Hlavním současným úkolem je podle Steva Darlinga, šéfa agentury TAIEX Evopské Komise pro zemědělství, modernizovat a rekonstruovat potravinářský průmysl zemí čekajících na vstup do EU tak, aby byl konkurenceschopný a mohl se uplatnit na společném trhu. V současné době se hodnotí postup implementace legislativy a postup implementace SAPARDu. Jak řekl František Mates, hledají se způsoby jak efektivně čerpat finanční zdroje, které EU poskytuje.
Steve Darling soudí, že návštěvy TAIEXu v čekatelských zemích na podzim loňského roku prokázaly, že je nutný výcvik v oblasti veřejného zdraví, neboť existují jisté nesrovnalosti ve výkladu legislativy a mnohé závody nesplňují přísná kritéria pro vývoz. Proto TAIEX hodlá organizovat školení pro veterinární inspektory tak, aby byli schopni vstupovat do systému žádání a vyjednávání o finance určené pro SAPARD tak, aby tyto prostředky poskytované z EU byly využity efektivně a bylo přitom dosaženo úrovně podle příslušných směrnic EU.
Tento tréning by měl probíhat pro vybrané účastníky v každé čekatelské zemi po dobu jednoho týdne. Měl by probíhat ve čtyřech skupinách – porážky tzv. červeného masa, drůbežího masa, ve výrobnách a v mlékárnách. Je však možné zařadit ještě pátou skupinu, například ryby nebo zvěřinu. Tréning by měl probíhat ve 12 vybraných závodech neschválených pro export do EU s tím, že se bude vypracovávat kontrolní protokol. Závody by přitom měly být členěny do tří skupin – s průmyslovou kapacitou, s nízkou kapacitou a závody s průmyslovou kapacitou s vlastním hodnocením účastníků. Nejbližší tréning proběhne v červenci v Estonsku, v září ve Slovinsku, Maďarsku, Polsku a Bulharsku. Na jednání šéfů veterinárních služeb v Lisabonu obdržel Josef Holejšovský, ústřední ředitel SVS ČR, příslib, že v naší republice by takovýto trénink mohl být uspořádán ještě letos v říjnu.
V Římě kvitoval s uspokojením Hinrich Meyer-Gerbaulet z TAIEXu, že je v asociovaných zemích prováděna analýza současné situace příslušnými veterinárními autoritami. Provedla ji příkladně naše Státní veterinární správa, kromě ní též Estonsko a Slovinsko. Podotkl, že je nutné mít pracovní strategii, začít jednat s výrobci včas a počítat i s možnými sociálními dopady. Důsledkem může totiž být, že naše území bude zaplaveno zbožím ze závodů splňujících podmínky pro produkci pro společný trh z ostatních zemí EU i ze třetích zemí a naši producenti budou omezeni tím, že budou moci prodávat jen v místě produkce. Závodů splňujících kritérií pro vývoz je v EU naprostá většina, zatímco u nás zatím nikoli.