Černá zvěř může mít v mase larvy svalovce, tedy trichinel, upozorňuje mluvčí Státní veterinárnís právy Josef Duben. Svědčí o tom podle něj letos druhý případ, kdy v Moravskoslezském kraji prokázali ve Státním veterinárním ústavu Olomouc výskyt larev u uloveného divočáka. Proto je povinnost ulovené kusy nechat vyšetřit, řekl.
Ulovené prase o hmotnosti padesát sedm kilogramů nechal správně vyšetřit i lovec od Frýdku-Místku. Protokol s výsledkem o přítomnosti trichinel ze Státního veterinárního ústavu Olomouc odeslali lovci a vzápětí 17. října byla informace poskytnuta také Krajské hygienické stanici v Ostravě.
V důsledku trichinelózy může člověk onemocnět, v krajním případě hrozí i smrt, zdůraznil Duben. Jako poslední úmrtí v důsledku trichinelózy u lidí u nás zmínil případ, kdy v roce 1954 ve Smrdově na Pacovsku z jedenácti nakažených konzumentů masa divočáka tři lidé zemřeli.
Duben informoval, že podle veterinární legislativy se musí divočáci před uvolněním do oběhu, ale i pro osobní spotřebu lovce vyšetřit na výskyt trichinel. Podle statistik je u nás vyšetřováno 90 % ulovených divokých prasat. To je pdole mluvčího veterinářského dozoru sice hodně, ale podstatně lepší by bylo aspoň 99,99 %.
Při této příležitosti je dobré upozornit na možná rizika na různých trzích, zejména v cizích zemích, při koupi různých klobásek ze zvěřiny – z masa divokých prasat, při jejichž výrobě nebývají použity teploty, které parazita účinně zabíjejí. U takových, které nejsou označeny původem, a není uvedeno, že prošly veterinární kontrolou, je obezřetnost na místě, míní Duben a doporučuje takové neodebírat a nekonzumovat.