Většina včelařů na jižní Moravě letos stočila více medu než loni, je dražší

Většina včelařů na jižní Moravě letos stočila více medu než loni. Jarní snůška se povedla víc než ta letní, řekli oslovení včelaři. Většina z nich zdražila sklenici medu o 20 korun kvůli vyšším vstupním nákladům, především kvůli dražšímu cukru a vyšší ceně pohonných hmot.

"Obecně lze říct, že na jižní Moravě byl nadprůměrný rok. Obzvlášť díky jarním medům. Malinko horší to bylo v létě s lipovým medem. Ochlazení začátkem července, kdy je snůška a květ lípy vrcholí, se na množství medu podepsalo," řekl Radomír Hykl z Pracovní společnosti nástavkových včelařů.
Souhlasí s ním Petr Kořínek ze Včelí farmy Kořínek v Lovčicích na Hodonínsku. "Letos jsme měli o 80 procent lepší úrodu než loni. Jarního medu bylo hodně, vzhledem k suchu to bylo v létě slabší," řekl Kořínek. V Lovčicích chová 120 včelstev. Sklenici medu zdražil o deset až 15 korun. Prodává ji v rozmezí od 165 do 230 korun. "Sklenice se zdražily o čtyři koruny, víčko a etiketa o korunu. Loni jsem za kilo cukru platil 15 korun, letos už 22. Do ceny se promítlo i zdražení pohonných hmot," uvedl Kořínek.
Pavlína Gavlasová vytáčela letos řepkový, akátový, lipový a slunečnicový med. "Z osmi včelstev jsem průměrně vytočila 60 kilo medu na včelstvo, víc než loni," řekla Gavlasová ze Včelařství Barevný úl, které má včely rozmístěné v okolí Moravského Krumlova. Med prodává v Brně za 240 korun, což je o 20 korun více než loni.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down