Více peněz na pozemkové úpravy

V rozpočtu na příští rok je na pozemkové úpravy navržená částka ve stejné výši jako letos, to znamená 2,1 miliardy korun. Od roku 1991 bylo na pozemkové úpravy vynaloženo více než 24 miliard korun a jen od vzniku Státního pozemkového úřadu v roce 2013 se jednalo o částku vyšší než 8,7 miliardy korun. Uvedl to místopředseda Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Josef Kott na semináři na téma Budoucnost naší krajiny: Co ještě nevíte o pozemkových úpravách, který se uskutečnil v Praze. Účastníci semináře pak upozornili na nedostatek prostředků na tuto činnost.

Kott upřesnil, že pro letošní rok bylo na realizaci pozemkových úprav vyčleněno 1,4 miliardy korun z prostředků Programu rozvoje venkova a každoročně již 11 let je vyčleněná částka ve výši 700 milionů korun z takzvané veřejné pokladní správy. Kott připomněl, že do konce 2018 bylo ukončeno 2402 komplexních pozemkových úprav, což představuje asi 20 procent z jejich celkového počtu. Pozemkové úpravy jsou ukončeny na 1,1 milionu hektarů zemědělského půdy z celkového počtu 4,1 milionu hektarů, což je necelých 26 procent. „Dynamika realizací pozemkových úprav je závislá od množství finančních prostředků, které do sektoru proudí prostřednictvím státního rozpočtu. Vyvstává legitimní otázka, zda tato výše finančních prostředků je přiměřená či nikoliv,“ poznamenal. Přítomní odborníci by však uvítali zvýšení tohoto rozpočtu. „Jsou připraveny projekty, ale nejsou na ně finance,“ poznamenal Miroslav Dumbrovský z Vysokého učení technického Brno, který jako zpracovatel metodických návrhů poukázal na to, že je třeba využít potenciálu v této oblasti. „Jestliže chceme vodu a půdu chránit ústavou, jako prioritu máme zadržení vody v krajině, tak na to musíme adekvátně reagovat,“ prohlásil. Ředitelka odboru Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Jaroslava Doubravová řekla, že kvůli nedostatku prostředků často musejí odmítat zájemce právě z řad starostů a obcí. „Požadavky na pozemkové úpravy jsou vyšší, než možnosti, které máme,“ prohlásila. Podle ní pozemkové úpravy jsou důležitým a užitečným nástrojem, ale chybějí finance na jejich rychlejší realizaci. Podle předsedy Asociace podnikatelů v geomatice Martina Hrdličky pro podnikatele, realizující pozemkové úpravy, je zejména důležité, aby finanční prostředky směřující do této oblasti nebyly jednorázové, ale byly do ní přidělovány předvídatelně a dlouhodobě. „Jedině tak tak se nám podaří udržet týmy odborníků. V současné době totiž čelíme odlivu některých odborníků z oboru, hrozí proto, že celý systém pozemkových úprav se může rozsypat jako domeček z karet,“ upozornil.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down