Vinaři letos nevyužili celou plochu, na které mohli zasadit novou vinnou révu. Mohli požádat o nové využití až 177 hektarů, zájem mělo i přes prodloužení doby, do kdy se mohla žádost podat, 189 subjektů. Lidé chtěli povolení na plochu o výměře 152 hektarů. Uvedla to za Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Ivana Kršková. Prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray však mluví o úspěchu, protože se podařilo vyčerpat kvótu skoro celou. Loni se novou plochu výsadby podařilo vyčerpat celou, stát ale musel termíny o žádost prodlužovat z konce února až do konce července. Letos termín prodloužil z konce února o měsíc.
Od vstupu do Evropské unie platil v České republice zákaz rozšiřování vinic. Opatření mělo vést k tomu, aby v některých evropských státech nevznikaly velké nové plochy vinic s levnějšími produkty, které by kvalitním vinařům kazily ceny. Od loňského roku se v Česku poprvé mohly rozšířit vinohrady o procento.
Podle šéfa Svazu vinařů je 152 hektarů dobrých, protože neexistuje finanční podpora na výsadbu. Dodal, že vinaři musí počítat s investicí milion korun na hektar do doby, než začne vinohrad rodit. Upozornil, že je ještě k dispozici jak pro výsadbu, tak pro restrukturalizaci více než 500 ha, pro které jsou udělena povolení. Podle něj jsou v České republice investoři, kteří se nebojí do vinohradů dát až 500 milionů korun. Je tak podle něj jasné, že jde o perspektivní obor.
Největší náklady jsou podle prezidenta během přípravných prací v prvních dvou letech, dále na hnojení a následné budování oporných konstrukcí a drátěnek. Dobrý vinohrad se zatěžuje až čtvrtým rokem, vysvětlil prezident.*