Nejranější odrůdy révy vinné jsou již sklizeny. Kvalita hroznů je zatím podle předsedy Českomoravské vinohradnické a vinařské unie Jiřího Sedla dobrá. „Je ale možné, že stres révy ze sucha se projeví až ve sklepě,“ dodal. Prognózy celkové letošní úrody hovoří o dvaceti a třicetiprocentním propadu v porovnání s loňským rokem.
„To se ale může ještě změnit, sklizeň by mohla být o něco nižší,“ naznačuje Sedlo. Výnosy ovlivnilo sucho, které způsobilo zaschnutí bobulí. Lokálně poškodilo porosty také krupobití, přičemž ztráty budou v tomto případě podle předsedy vinařské unie poměrně vysoké. Průměrné výnosy odhaduje kolem šesti tun z hektaru, zatímco loni přesahovaly osm tun.
Za jaké ceny budou zpracovatelé hrozny z letošní sklizně vykupovat, zatím nezveřejňují. „Souvisí to s kvalitou. Pokud jsou slunečné dny, je škoda sklízet,“ vysvětluje Sedlo. Pěstitelé očekávají, že proti minulému roku by výkupní ceny mohly být vyšší. Věří totiž, že se na zpeněžení tuzemského hrozna projeví zákaz dovozu révových moštů. Ten předepisuje novela vinařského zákona, která vstoupila v platnost letos 20. srpna.
„Díky zastavení dovozu moštů by se měla zvýšit kvalita vína, protože u tohoto produktu nebylo možné jakost ohlídat. Pokud se dováží hrozny nebo víno jako konečný výrobek, je kontrola kvality snadnější,“ obhajuje Sedlo úpravu v zákoně. Vítá také příkaz České zemědělské a potravinářské inspekce stáhnout z našeho trhu maďarské víno v PET lahvích: „Nekvalitní vína by se v obchodech neměla objevovat, protože to poškozuje všechny vinaře i konzumenty.“
Tuzemští vinaři jsou schopni vyrobit polovinu roční spotřeby vína. Z toho tři čtvrtiny jsou vína bílá, v mnohem větší míře se tedy dováží víno červené.