02.01.2024 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinaři z ČR měli loni z mezinárodních soutěží 1275 medailí, o 17 méně než předloni

Vinaři z České republiky přivezli v loňském roce z mezinárodních soutěží 1275 medailí, což je o 17 méně než v dosud rekordním roce 2022. Bylo mezi nimi 509 zlatých, 511 stříbrných, 167 bronzových, ale také 63 velkých zlatých a 13 platinových medailí. V průběhu roku se vínům z Česka podařilo získat také 12 titulů šampiona, tedy ocenění pro vína v konkrétní kategorii výjimečná. Informoval o tom Vinařský fond ČR, který účast vinařů na zahraničních soutěžích finančně podporuje.

Bodovaly tradiční odrůdy vína

"Velmi potěšující je, jak často bodovaly naše tradiční odrůdy, jako je Müller Thurgau, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené mezi bílými víny a Frankovka a Svatovavřinecké mezi červenými, tedy vína nejtypičtější pro náš region, která nejsou v zahraničí tolik zažitá," poznamenal ředitel Vinařského fondu ČR Zbyněk Vičar. Největším úspěchem je na každé soutěži zisk titulu šampiona. Nejvíce, konkrétně pět, jich vína z České republiky loni získala na mezinárodní soutěže bílých vín Le Mondial des Vins Blancs ve francouzském Štrasburku, další tři potom na slovenské soutěži Muvina Prešov. Dva další tituly získala vína z Česka ve Spojených státech v soutěžích Great American International Wine Competition a Texas International Wine Competition.  Absolutním šampionem soutěže se pak stalo moravské víno na soutěži Cool Climate Wine Awards v Polsku a německé PIWI International Wine Challenge. "Nejlepším vínem soutěže Cool Climate Wine Awards byla vyhlášena Pálava slámové víno 2021 z vinařství Réva Rakvice. Zajímavostí je, že stejné víno, ovšem ročníku 2020, obsadilo v loňském roce na soutěži druhé místo," doplnil Vičar.

Nejvyšší počet medailí získala moravská a česká vína tradičně ve Vídni na soutěži AWC Vienna. Odvezla si odtud 302 medailí. Na této soutěži také vinaři získali největší počet zlatých medailí, a to 93.

Nejprestižnější soutěže světa se konají pod patronátem OIV (Mezinárodní organizace pro révu a víno) nebo spadají pod hlavičku VINOFED (Světová federace významných mezinárodních soutěží vín a destilátů). V porotách zasedají přední světoví degustátoři, představitelé UIOE (Mezinárodní unie enologů) a jiní významní a uznávaní odborníci z oboru.* 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down