Vinařská unie nesouhlasí s návrhem na zavedení daně z tichých vín

Vinařská unie ČR nesouhlasí s návrhem na zavedení spotřební daně z tichých, tedy nešumivých vín. Podle ní by poškodila tuzemský trh a vinaře. V případě zavedení daně hrozí, že Česko zmizí z vinařské mapy Evropy, uvedla dnes unie v tiskové zprávě. Tichá vína mají teď nulovou spotřební daň. O jejím zavedení se diskutuje v souvislosti s komplexní daňovou reformou, ministr zemědělství Zdeněk Nekula možnost zdanit tichá vína odmítá.

Vinaři podle svých slov čelí nejhorší krizi za posledních deset let, vyrovnávají se s dopady klimatických změn, nadbytkem hroznů i s tvrdým konkurenčním prostředím. Podle nejnovějších dat unie jsou z domácí produkce v obchodech jen tři lahve z deseti. "Ostatní země EU podporují své vinaře nulovou spotřební daní. Jakékoliv její navýšení teď, ve chvíli, kdy je trh zaplaven zahraničním vínem a náklady na pěstování hroznů převyšují jejich prodejní cenu, by bylo hřebíčkem do rakve mnoha producentů," řekl Ondřej Beránek, prezident unie a ředitel skupiny Bohemia Sekt.

Úvahy o zavedení spotřební daně na tichá vína se podle Vinařské unie objevují vždy, když je potřeba nalézt zdroje pro státní rozpočet. "Argumentace vyšším výběrem daní je zcela lichá. V tak konkurenčním prostředí se její zavedení hned promítne do cen. Vláda mylně předpokládá, že český zákazník vše snese a připlatit si deset nebo dvacet korun pro něj není problém," řekl Beránek. Dodal, že podle průzkumu unie před posledními volbami do Poslanecké sněmovny se většina politických stran vyslovila v neprospěch zavedení daně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down