Vinaři, kteří si před vstupem ČR do Evropské unie půjčili od státu peníze na výsadbu nových vinic, je mohou začít splácet až v roce 2013. Původně měli dotace v celkové výši přes 224 milionů korun vrátit už v roce 2009. O odložení termínu splátek rozhodla Rada Vinařského fondu, který je garantem půjček.
Fond má povinnost vrátit prostředky až v roce 2014, ve vztahu ke státu tak nedochází k žádným změnám, řekl k tomu ředitel fondu Jaroslav Machovec.
Česká republika se zavázala nerozšiřovat po vstupu do Evropské unie plochy svých vinic. Tuzemští vinaři proto v letech 2003 a 2004 rozšířili s podporou státu vinice o zhruba 7000 hektarů. Mohli přitom čerpat buď dotaci od státu nebo podporu z Vinařského fondu. Ten jim mohl až do 50 procent poskytnout nenávratnou dotaci či bezúročnou půjčku. Fondu měli od roku 2009 začít polovinu sumy splácet.
"Odsunutí splatnosti návratných podpor umožní vinařům splácet tyto prostředky už z výnosů nových vinic a zároveň jim poskytne možnost lépe čelit mezinárodní konkurenci," řekl Machovec.
Odložením splátek také podle něj vinaři získali šanci na to, že se v příštích letech najde možnost, jak dluhy vinařům odpustit úplně. O to se část poslanců a představitelé Vinařského fondu a Svazu vinařů snažili již v minulosti. Jejich návrh novely zákona o vinohradnictví, podle kterého by se podpora z Vinařského fondu změnila na nenávratnou dotaci, ale narazil v poslanecké sněmovně, proti se postavil také ministr zemědělství Petr Gandalovič.