Vláda schválila návrh zákazu množíren a zpřísnění chovu šelem

Definici množíren a jejich zákaz, zpřísnění chovů šelem nebo možnost státního příspěvku obcím na péči o zvířata dnes prostřednictvím návrhu novely zákona na ochranu zvířat proti týrání schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor Strakovy akademie. Normu nyní čeká projednání ve sněmovně.

Zákon zavádí definici množírny a rovnou je zakazuje. "Množírnou se rozumí zařízení, ve kterém jsou chováni a rozmnožováni psi nebo kočky v nevhodných podmínkách, které způsobují jejich utrpení, a ve větším počtu, který jim neumožňuje uspokojovat jejich fyziologické, biologické nebo etologické potřeby," uvádí novela.

O množírnu by v tomto případě mělo jít i tehdy, pokud její majitel nechová zvířata za účelem rozmnožování zvířat nebo dosahování zisku z jejich prodeje. Ministerstvo se v důvodové zprávě odovolává na rozhodnutí Nejvyššího soudu, který za větší počet zvířat považuje sedm tvorů. Za provoz množírny by měla být až 500tisícová pokuta.

Sdružení právnických nebo fyzických osob a jejich členové, či chovatelé, kteří zvířata prodávají pro peníze, ale také chovatelé, kteří mají tři a více fen, budou při prodeji nebo darování štěněte do jeho půl roku muset zavést evidenční list vrhu štěňat. Dále pak novému chovateli budou muset, pokud o ně požádá, dát informace o krmení štěněte a popis péče o ně. Tato povinnost se nebude vztahovat na útulky. Za nevedení evidence bude hrozit pokuta až 50 tisíc korun.

Zákon také nově stanoví, že chovatel musí zajistit, aby fena měla maximálně tři vrhy za dva roky, štěňata se pak od matky budou moci odebrat nejméně po 50 dnech. Stejný maximální počet vrhů stanoví novela také u chovných koček, koťata se ale budou moci odebírat až po 84 dnech.

Další změnou, kterou stát začal plánovat loni poté, co celníci na několika místech v Česku našli tělo usmrceného tygra a tygří produkty jako masox a tygří víno, je zpřísnění jejich chovu. Novela má přispět k vyšší ochraně zvířat a zakazuje například rozmnožování vybraných šelem a lidoopů v zájmových chovech, jejich venčení na veřejnosti nebo koutky, kde se lidé mohou, obvykle za poplatek, s těmito zvířaty mazlit.

Novela se vztahuje také na veřejná vystoupení zvířat v cirkusech, televizi nebo filmu, pro která bude nutná licence od Státní veterinární správy. Nově bude rozšířen zákaz drezury na mláďata delfínů a slonů, dosud se vztahoval na primáty, ploutvonožce, některé kytovce, nosorožce, hrochy nebo žirafy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down