Vláda schválila návrh ministra zemědělství Jana Fencla na odpuštění 70 procent (resp. 50 procent) z půjček a návratných finančních výpomocí, poskytnutých na rozvoj zemědělské výroby, a odpuštění 40 procent u nezemědělské výroby.
Původní hranice představovala u zemědělské výroby 50 procent (resp. 30 procent) a u nezemědělské produkce 20 procent. Vláda zároveň schválila rozložení a odložení splátek půjček a návratných finančních výpomocí z let 1991 až 1995 o další jeden až tři roky. Půjčky a návratné finanční výpomoci poskytoval stát zemědělcům a zpracovatelům v letech 1991 až 1995. Již v roce 1993 se však začaly vyskytovat problémy s dodržováním stanovených splátek v důsledku nízkého zhodnocení kapitálu. V roce 1995 proto vstoupil v platnost předpis MZe a MF, podle nějž příjemci výpomocí mohli v případě plnění daných podmínek požádat o rozložení a odložení splátek o jeden až tři roky a o případné 20procentní odpuštění plateb. Předpis zároveň stanovil dvouprocentní úrok z nesplacené částky.
Ministerstva dále v roce 1997 zvýšila tento odpustek pro zemědělskou výrobu na 50 procent pro žadatele, kteří po dobu splatnosti nepochybili a na 30 procent pro ostatní zemědělské žadatele. Stát tak zapůjčil zemědělcům a zpracovatelům zhruba 7,2 miliardy Kč, přičemž splátky půjček a návratných finančních výpomocí představují k 30. červnu částku 2,3 miliardy Kč. Dosud přiznaná bonifikace 20 procent u nezemědělských výrob a 50 procent (resp. 30 procent) u zemědělských výrob činí 454 milionů korun.
Z dosavadní praxe a šetření podle MZe vyplývá, že na půjčky v hodnotě zhruba 1,2 miliardy korun nevznikne kvůli porušení splátkových podmínek nárok na jejich částečné prominutí. Zvýšení již přiznané bonifikace o 20 procent bude podle MZe však znamenat vrácení 91 milionů korun těm příjemcům, kteří splátkové kalendáře již splnili. Na úhradu tohoto odpustku bude ale možné použít peníze z uplatnění dvouprocentního úroku z nesplacených půjček a návratných finančních výpomocí během let 2000 až 2002.