Vláda dnes schválila návrh ratifikace dokumentu OSN, jímž se státy loni v Paříži zavázaly k ochraně klimatu a snižování skleníkových plynů a který má zpomalit oteplování planety a zmírnit jeho důsledky. Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka. Počátkem září se ke smlouvě připojili největší znečišťovatelé Čína a Spojené státy. Smlouvu nyní v Česku musejí odsouhlasit poslanci, senátoři a prezident Miloš Zeman.
Zeman loni v prosinci řekl, že pařížskou dohodu o klimatu podepíše. K dokumentu je však na rozdíl od jiných politiků skeptický. Podle Zemana nejde o závazný dokument, ale spíše o deklaraci dobrých úmyslů.
Sobotka po přijetí ratifikačního návrhu poznamenal, že vláda připravuje zákon o snižování emisí a skleníkových plynů. Dodal, že kromě toho jsme také aktivně zapojeni do činnosti Zeleného klimatického fondu, který bude důležitým nástrojem financování klimatických opatření.
Návrh na ratifikaci dohody ze strany Evropské unie má Rada EU pro životní prostředí projednat na svém zasedání již 30. září. Ministr životního prostředí Richard Brabec k tomu řekl, že je z pohledu ČR důležité, aby rada na tomto mimořádném zasedání návrh na ratifikaci dohody schválila. Včasná ratifikace dohody ze strany EU je totiž nezbytným předpokladem pro to, aby se EU jako celek mohla podílet na spolurozhodování v rámci dohody po jejím vstupu v platnost, aby tedy nebyla v postavení pouhého pozorovatele, upozornil.
V současné době ratifikovalo pařížskou dohodu 28 států, platit by měla nejpozději v roce 2020. Smlouva se stane závaznou, až ji ratifikuje 55 zemí produkujících nejméně 55 procent emisí skleníkových plynů. Jde o důležitý krok v boji s globálním oteplováním a zároveň obsahuje významnou pomoc rozvojovým státům.*