Vláda se bude zabývat větší podporou pojištění pro zemědělce

Malé a střední zemědělské podniky by se mohly dočkat většího státního příspěvku na pojištění hospodářských zvířat a máku. Návrh projedná vláda. Od příštího roku by se podnikatelům mohla zvýšit státní podpora až na 65 procent ze současných 50 procent u hospodářských zvířat, mák by pak měl být zařazen mezi speciální plodiny. Stát tak chce hospodáře více motivovat k propojištěnosti, podniky by měly být následně stabilnější. Zároveň ministerstvo zemědělství navrhuje, aby od příštího roku mohly získat tuto podporu i velké zemědělské podniky.

Na podporu malých a středních podniků v těchto programech by tak měl stát v příštím roce dát 530 milionů korun, velkým podnikům 115 milionů korun, vyplývá ze zprávy k dokumentu.
Návrh, pokud dostane souhlas kabinetu premiéra Andreje Babiše, se však ještě bude muset zaslat na notifikaci Evropské komisi.
Jde o první krok pro zavedení tzv. Fondu těžko pojistitelných rizik. O jeho zavedení se hovoří již déle než desetiletí. Nejdřív ale chce stát vytvořit systém pojištění, kam se budou  hlásit jak malé, tak i velké podniky. V současnosti stát řeší zemědělské problémy například se suchem formou finanční kompenzace. Například za loňské sucho získají zemědělci jako odškodnění dvě miliardy korun, za jarní mrazy by měli pěstitelé ovoce a školkaři dostat kompenzaci 208 milionů korun. Zemědělci budou muset doložit, že sucho jim zničilo alespoň 30 procent průměrné roční produkce, výše podpory přitom nepřesáhne 80 procent škod. Dále musí doložit doklad pojištění na alespoň polovinu výměry dané plodiny nebo na polovinu výměry zemědělského podniku. Pokud je nedoloží, zkrátí se kompenzace na polovinu. Peníze by se měly vyplácet na podzim.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down