Povodí Ohře plánuje nad městem Kryry na Lounsku výstavbu víceúčelové vodní nádrže, která by zásobovala Lounsko a Rakovnicko vodou v době sucha. Nádrž s objemem vody téměř osm milionů metrů krychlových bude stát odhadem 1,7 miliardy korun. Uvedl to ředitel Povodí Ohře Zbyněk Folk. Nádrž zabere hlavně zemědělskou půdu. Vlastníci pozemků jsou většinou proti. Starosta Kryr Miroslav Brda považuje projekt za "megalomanský".
Povodí Ohře orientačně vyzvalo vlastníky, aby se vyjádřili k záměru, většina z nich nesouhlasí. "Nyní zpracováváme zásady majetkoprávního vypořádání," uvedl Folk. "My jsme původně dávali neutrální stanovisko, ale to tehdy byl záměr až někdy k roku 2080," řekl Brda.
Podle aktuálních plánů má nádrž být hotova v roce 2042. "Myslím, že je to trošku megalomanský projekt, který zasáhne do části obce, respektive zabere další dvě fabriky, které budou muset být zlikvidované. Jsou to desítky, možná stovky milionů, které bude muset stát vyplatit," uvedl Brda. Oblast Podbořanska, Žatecka a Rakovnicka patří k těm nejsušším v České republice. Nová nádrž má sloužit ke zlepšení vodního stavu pro povodí Rakovnického potoka a Blšanky a pro zemědělskou závlahu. U Kryr podle starosty kdysi vodní nádrž byla, v 19. století se však protrhla a už neobnovila a v minulém století zaniklo v regionu množství rybníků. "Stačilo by tu starou nádrž, která měla okolo dvaceti hektarů, obnovit, svůj účel by to splnilo," uvedl starosta, podle kterého by plánované vodní dílo zabralo zejména kvalitní půdu, kde jsou nyní chmelnice. Právě chmelaři by ale podle vyjádření Svazu pěstitelů chmele možnost zavlažování v době sucha přivítali.
Povodí Ohře má hotovou studii proveditelnosti, zpracovává investiční záměr a komplexní kompenzační opatření. Společně se zásadami majetkoprávního vypořádání bude vše hotové podle Folka do konce roku. Nádrž bude možné využívat i v případě povodní a také k rekreaci. "Kdy bude vše nakonec hotové, bude záležet především na vlastnících pozemků," řekl Folk.
Vodních ploch na severu Čech má podle plánu na rekultivaci území po těžbě uhlí přibývat. Jezero už vzniklo u Ústí nad Labem a u Mostu, kde budou i další. "Dostavěním vodohospodářských děl na Mostecku dojde v Podkrušnohoří k dost výraznému nárůstu vodních ploch, a i to klima by se pak mělo zlepšit," míní starosta Kryr. "Navíc nikdo neví, co taková stavba udělá se svahem pod tím, tady jsme na jílu, může dojít k sesuvům. A dále nádrž zasahuje do chystané dálnice D6," dodal.*