26.03.2008 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vliv nízkých teplot na rostliny

Jaký vliv má střídání nízkých a vysokých teplot v jarním období na rostliny a živočichy? Podle botanika, profesora Ladislava Havla z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně je pro rostliny nejdůležitější teplota. „V jarních měsících reagují rostliny na teplotní poměry. Spouštěcím mechanismem však není momentální teplota, ale spíše součet teplot za určité období. Tato reakce je výrazně druhově závislá. To znamená, že některý rostlinný druh potřebuje více, jiný méně. Jarním rostlinám může uškodit především mráz. Větší pravděpodobnost poškození nastává při prudkém poklesu teplot, při pozvoleném poklesu se rostlina dokáže přizpůsobit. Roli v tomto směru hraje opět druh rostliny. Nezanedbatelný vliv má i její vývojové stadium, klíčící rostlina bývá citlivější. Úlohu hraje i část rostliny - květy některých druhů (ovocné stromy) jsou na mráz velmi citlivé. Sníh naopak působí jako izolace."

Také v živočišné říši začalo jaro letos dříve. Na rozdíl od rostlin jsou živočichové přizpůsobivější. „Pro většinu je signálem jara teplota a délka světelného dne. Živočichové jsou schopni se změnám počasí přizpůsobit a jaro pro ně začne ne podle data v kalendáři, ale teprve tehdy, až jsou podmínky příznivé. Mezi posly jara patří z ptáků skřivan polní - ten musí na Hromnice vrznout, i kdyby měl zmrznout a dále například čejka chocholatá - druh, který je řazen mezi nejvíce ubývající u nás. Z motýlů jsou to přezimující dospělci baboček - vzácná je babočka jilmová. Při teplotách nad deset stupňů Celsia vylétá žluťásek řešetlákový a je první ozdobou jarní přírody,“ doplnila svého kolegu Ing. Marie Borkovcová z MZLU v Brně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down