Firma Vodňanská drůbež z koncernu Agrofert zprovoznila v Mirovicích na Písecku poloautomatickou porcovnu kachen. Kapacita porážky stoupla z 20 000 na 32 000 kusů denně. Firma investovala do porcovny pět milionů Kč. Do roku 2024 chce postavit další výrobnu a nabízet čtvrtinu produkce kachního masa jako tepelně opracované výrobky. Uvedli to ředitel mirovické provozovny Jan Dolejší a generální ředitel společnosti Milan Říha.
Závod v Mirovicích je jediný český zpracovatel kachen v Česku. "Trh má zájem o kachní prsa bez kosti a o kachní stehna. Dnes jsme schopni porcovat deset až patnáct tisíc kusů za jeden výrobní den. Umíme dělat jak drůbež vodní, tak hrabavou, kuřata i kachny," řekl Dolejší.
Kachny se dřív porcovaly pomocí kotoučových pil. Dělily se ale jen základní části, jako kachní půlky, případně prsa s kostí a kůží a čtvrtky. Potom se podle Dolejšího prsa nákladně vykosťovala.
V nové porcovně je dopravník s plastovými trny, kam se napichují celá těla kachen, pak se odřezávají jejich části. "První se snímá kachní stehno, následně kachní prso a pak se odřezávají křídla. Začátek je celá kachna napíchnutá na trn, konec je skelet, který vypadne," popsal Dolejší.
Firmě roste prodej chlazených kachen, i proto porcování inovovala. Poměr mraženého a chlazeného zboží je 20 : 80. Stejně jako u kuřat chtějí lidé spíš díly. Firma je dodává pro maloobchod, závodním jídelnám a řeznictvím.
"Možnost vyrábět požadovaný podíl dílů byla rozhodující, a proto jsme porcovnu zmodernizovali," řekl Říha. Poměr porcované a neporcované výroby je půl na půl. "Díky tomu, že jsme schopni dělat filet bez kostí, je o to zájem v zahraničí. Jsme schopni výrazně zlepšit export," dodal Říha. Firma nejvíc vyváží do Německa, Rakouska, na Slovensko, nově do Slovinska.
Roční porážka v Mirovicích, kde pracuje 270 lidí, je čtyři miliony kachen. Zlatých kuřat, která se chovají 49 dní, porazí za rok 1,5 milionu, klasických kuřat přes dva miliony. Firma má 35 dodavatelů z ČR.*