Vodné a stočné v Česku letos meziročně vzrostlo v průměru o dvě až 2,5 procenta. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) František Barák. Za kubický metr vody obyvatel Česka platí v průměru zhruba 85 korun. Mezi cenami v jednotlivých regionech panují výrazné rozdíly. Nejdražší voda je v Táboře, kde cena dosahuje 106 korun. Naopak nejméně, 48 Kč platí za vodu lidé v Jaroměři na Náchodsku.
-
Například největší tuzemská vodárenská společnost, Pražské vodovody a kanalizace, která zásobuje vodou 1,25 milionu obyvatel hlavního města a okolí, zdražila letos vodu o 2,4 procenta. Jejich zákazníci za krychlový metr vody platí 77,65 Kč. Odběratelé Severočeských vodovodů a kanalizací, kterých je více než 1,1 milionu, platí letos za vodu 96,03 Kč, což je téměř o čtyři procenta více než loni. Řada vodáren letos nezdražovala vůbec, v Českém Krumlově voda o dvě setiny procenta zlevnila. Obecně podle Baráka platí, že více za vodu uhradí obyvatelé velkých aglomerací než menších měst a obcí. Vodovodní síť ve větších sídlech však bývá v důsledku vyšších investic zpravidla v lepším stavu. Průměrná spotřeba vody v Česku loni podle Baráka dosáhla 36 metrů krychlových na obyvatele, což představuje 96 litrů na den. Z dlouhodobého hlediska se stále snižuje.
Zatímco v roce 1991 bylo napojeno na vodovod 84 procent populace, loni to bylo téměř 94 procent. Délka kanalizační sítě se za stejné období zdvojnásobila. V tuzemském vodárenství hrají prim velké vodárenské korporace. Dvacítka těch největších zásobuje vodou 80 procent odběratelů.*