Vodu v Dejvicích nebude možné pít nejméně do středy

Vodu z vodovodní sítě v Dejvicích a Bubenči nebude možné pít nejméně do středy, jsou potřeba další testy. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) dnes doplní současných 50 cisteren o dalších deset, novinářům to řekl ředitel PVK Petr Mrkos. Bez pitné vody je od víkendu asi 32 000 lidí. Voda obsahuje vyšší koncentrace koliformní bakterie, která bývá přítomna ve fekáliích. Lidé měli po požití vody střevní potíže, asi 130 vyhledalo lékaře a dva byli hospitalizováni.

Pravděpodobnou příčinou kontaminace vody byl pokles tlaku ve vodovodu, do kterého tak byla nasáta stojatá voda s bakteriemi ze slepé přípojky, která není zakreslena v mapě. "Budeme ji hledat asi na kilometrovém úseku pomocí kamerového systému," řekl Mrkos. Pátrat budou mezi vodojemem Andělka a hotelem Diplomat. S podobnou slepou přípojkou se vodohospodáři v Dejvicích už setkali.
Případné slepé rameno nejspíš pochází ze 60. nebo 70. let, kdy se v Dejvicích živelně stavělo. "Nakonec na něj nebyl nikdo napojen, ale ta část byla ponechána v zemi a zůstala napojena," vysvětlil Mrkos. V té době je také třeba hledat případného viníka, který přípojku nezanesl do map.
Vodohospodáři vodu testovali už v pátek kvůli poklesu tlaku při instalaci nových vodoměrů, dělají to preventivně při každé takové manipulaci. "Než jsme dostali výsledky rozborů, které trvají jeden den, už jsme měli informace z nemocnic," řekl ředitel vodohospodářů. Po zjištění možné závadnosti vody v neděli odebrali velkou škálu vzorků ze zasažené sítě, zvýšili chlorování na vodojemu Andělka ve Střešovicích, ze kterého je zásobována zasažená oblast. Testy ukázaly, že přímo z vodojemu vytékala voda čistá. V současné době vodovod proplachují, nedělní výsledky rozborů vody ještě ukázaly u některých vzorků zvýšené hodnoty.
Jen záchranná služby v noci na neděli a během neděle převezla do nemocnic kvůli střevním potížím a nevolnosti přes 40 lidí, dalším desítkám obyvatel Dejvic a Bubenče radily dispečerky po telefonu, sdělila mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. Celkový počet postižených ale bude zřejmě vyšší, mnozí se totiž na zdravotníky s žádostí o pomoc neobrátili. Lidé, kteří vyhledali kvůli střevním potížím lékaře, mohou žádat kompenzaci. Po vyčíslení ušlého zisku dostanou odškodnění i firmy, PVK jsou pro takové případy pojištěny.
Opatření související se špatnou kvalitou vody v Dejvicích a Bubenči se týká 32 000 lidí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down