09.09.2016 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Volby komplikují transatlantickou dohodu

Němci, Francouzi, Rakušané, Belgičané a další odmítají Transatlantické obchodní a investiční partnerství, neboli TTIP. Francouzský prezident François Hollande prohlásil, že již nevidí možnost dohody, která by umožnila ratifikaci této smlouvy před odchodem Baracka Obamy z Bílého domu, a protože oba jeho možní nástupci, Hillary Clintonová i Donald Trump, TTIP nepodporují, je vysoká pravděpodobnost, že jednání o ní selžou. Napsal to komentátor deníku Financial Times Wolfgang Münchau.

Jedním ze zřejmých důvodů je podle Münchaua načasování do předvolební sezóny. V klidnější chvíli by to bylo jedno, ale Německo a Francii příští rok čekají volby a TTIP se zde stalo prioritou volebních kampaní jako žádná obchodní smlouva před ní. Angela Merkelová sice stále podstatu dohody obhajuje, její náměstek a šéf sociálních demokratů Sigmar Gabriel se však přidal k jejím odpůrcům a z nepopularity TTIP udělal jeden z pilířů programu své strany. Zelení a levice, obě opoziční strany, jsou také proti partnerství, což zanechává postoj Merkelové v tomto směru bez parlamentní většiny.

„Vzhledem k těmto politickým překážkám se mi jeví jako nemožné, aby unijní vyjednávači přijali byť jen drobný kompromis v kontroverzních bodech TTIP. Těmi jsou například přístup na evropské zemědělské trhy a navrhované investorské tribunály - nástroje pro urovnávání sporů, které by existovaly mimo veškeré právní rámce a bez jakéhokoli dozoru. Popravdě nejsou Evropané na dohodu politicky připraveni a není jasné, zda Američané jsou. USA by musely zpřístupnit trhy s veřejnými zakázkami zájemcům z EU a také uvolnit vízovou politiku,“ píše Financial Times. Současně dodává, že TTIP není běžnou dohodou o volném obchodu, z velké části v ní jde o investice a o omezení regulace. V tom se podobá jednotnému evropskému trhu, není však zdaleka tak přehledná. Také představuje narušení národní svrchovanosti v otázkách hospodářské politiky. Není náhodou, že zatímco voliči ve Spojeném království se vzbouřili proti jednotnému evropskému trhu, ti na pevnině odmítají trh transatlantický.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down