07.11.2005 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Volí jednodušší podporu investic

Pro Zemědělské družstvo Dolany na Náchodsku byl Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond vždy nepostradatelným partnerem při financování investic a provozu. Po příchodu Sapardu a posléze operačního programu se podnik naučil využívat této nové unijní pomoci. Nyní však znovu dává přednost fondu.

„Zjistili jsme totiž, že při investování je pro nás podpora prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) přijatelnější a hlavně jednodušší,“ vysvětluje inženýr Karel Vlček, předseda představenstva ZD Dolany. Sapard a operační program s nabídkou až padesátiprocentní dotace byly podle něho velkým lákadlem. „V posledních letech jsme se upnuli tímto směrem, jenže podmínky operačního programu se postupně zhoršily. Úplné vyloučení podpor na nákup strojů nás jednoznačně přivádí zpět k PGRLF. Navíc operační program doprovází nejistota a obrovská administrativní zátěž. Ukázalo se také, že v posledních kolech bylo reálné žádat jen o 35procentní dotaci, určitě ne o 50 procent,“ poznamenal.
Dolanské družstvo hospodaří na 4750 hektarech zemědělské půdy, z toho je 3900 hektarů orné půdy, 410 hektarů luk a pastvin a 440 hektarů ovocných sadů. S 340 hektary jabloní je největším pěstitelem tohoto základního druhu ovoce v České republice. Rostlinná výroba je založena na pěstování obilovin na 2000 hektarech, řepky na 600 hektarech, cukrovky na 420 hektarech, kolem 80 hektarů obvykle vyčleňují pro luskoviny, 50 hektarů pro len, na zbývající výměře jsou pícniny.
Dolanští si také udržují silnou živočišnou výrobu. Chov skotu představuje asi 850 dojnic holštýnského plemene, v průměru 700 býků ve výkrmu. Družstvo prodává selata o průměrné hmotnosti 24 kilogramů, základní stádo tvoří 300 prasnic. Za rok tu rovněž vyrobí přibližně 1200 tun jatečných kuřat.
Příjmy podniku doplňují i tržby z nezemědělské činnosti. Provozuje totiž pilu na pořez kulatiny, sušárnu řeziva a drobnou truhlářskou výrobu, orientovanou zejména na jednorázové palety. Roční pořez provozu je asi 4000 metrů krychlových kulatiny, prodá se asi 2500 metrů krychlových řeziva.
„Struktura naší výroby se v uplynulém období ustálila, máme pro ni potřebné vybavení i znalosti. O tom svědčí i trvale kladný hospodářský výsledek družstva i v těch nejsložitějších letech,“ konstatuje místopředseda představenstva inženýr Jiří Antoš. Dobře však ví, že modernizace a zefektivňování výroby je proces, který nikdy nekončí.
Pro letošní rok podnik naplánoval investice v objemu 47 milionů korun. „Modernizace stáje, která přechází od stlané technologie ke kejdovému provozu, vychází na 13 milionů korun. Z toho 10,6 milionu korun financujeme z úvěru od Komerční banky, zbytek pokryjeme z vlastních zdrojů,“ upřesnil inženýr Antoš. Po dokončení rekonstrukce chléva se část prostředků do Dolan vrátí díky dotaci z operačního programu. Čtyři miliony korun družstvo investuje do výsadby, ošetřování a závlahy sadů. Za celkem 9,1 milionu korun letos obnovují některé stroje pro rostlinnou výrobu – pořídili dva traktory, které stojí asi 5,3 milionu korun, diskový podmítač za 1,1 milionu korun, secí stroj za 2,1 milionu korun, pro sklad ovoce potřebovali nový vysokozdvižný vozík, který přijde na více než půl milionu korun.
„Komerční banka nám na nákup těchto strojů poskytla úvěr, úroky dotuje PGRLF. Při současných úrokových sazbách je jeho pomoc naprosto nezbytná,“ zdůrazňuje předseda družstva. S Komerční bankou má ZD Dolany dlouhodobé vztahy. „Její pracovníci nás dobře znají. Vyřizování úvěrů je díky tomu velmi pružné,“ chválí si inženýr Vlček letitou spolupráci s jediným bankovním domem.
Podobně může mluvit o výpomoci Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Družstvo ji využívalo od samého počátku existence fondu, tedy od roku 1994. Za tu dobu čerpalo investiční a provozní úvěry ve výši 363,7 milionu korun, přičemž fond poskytl garance v objemu 76,6 milionu korun a dotace úroků představovaly téměř 52,5 milionu korun. Nejčastěji tyto peníze sloužily na pořízení moderní zemědělské techniky, ale třeba také na rekonstrukci skladů na ovoce. Z celkové kapacity 4800 tun je možné 2800 tun uskladnit v prostorách s řízenou atmosférou, tzv. skladech ULO.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down