Sněmovní ústavně právní výbor doporučil sněmovně kompromisní variantu úpravy postihu za týrání zvířat. Skupina poslanců původně novelou trestního zákoníku navrhovala zpřísnit z pěti na osm let trest vězení za týrání zvířat nebo provozování tzv. množíren. Sněmovní ústavně právní výbor ale toto zvýšení odmítl. Předkladatelé novely proto přišli s návrhem maximální sazbu zpřísnit alespoň o rok, na což dnes výbor reagoval doporučujícím stanoviskem.
Předlohu podalo osm desítek poslanců. Původně navrhované zvýšení trestů kritici z řad poslanců pokládají za příliš vysoké. Zvýšením trestu o rok se týrání přesune z přečinů, kde soudy mohou navrhnou alternativní tresty, do kategorie, kde bude hrozit trýznitelům zvířat vězení. Další pozměňovací návrhy předkladatelů výbor nedoporučil. Předsedkyně a poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová řekla, že výsledek jednání považuje za kvalitní kompromis. "Cením si ochoty kolegů k diskusi a hledání varianty, která bude přijatelná pro všechny. Věřím, že v té podobě, do jaké jsme ji pozměňovacími návrhy vyladili, má novela velkou šanci ve třetím čtení uspět," uvedla.
Sněmovna bude projednávat i další omezení takzvaných množíren. Minulý týden dala v úvodním kole projednávání šanci vládní předloze, která také zpřísňuje chov některých šelem a umožní státní příspěvky obcím na náhradní péči o zvířata. Novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání nyní posoudí zemědělský výbor. Bude na to mít tři měsíce místo obvyklých dvou.
Zákon zavádí vymezení množíren a rovnou je zakazuje. Za provoz takového zařízení, které slouží zejména k rozmnožování psů nebo koček za účelem zisku z jejich prodeje, by hrozila až půlmilionová pokuta.*