Poslanci ze zemědělského výboru doporučili vládě, aby v příštím roce dojednala půjčku s Evropskou investiční bankou (EIB) na opatření v souvislosti se suchem. Ministr zemědělství Miroslav Toman letos v lednu uvedl, že s EIB jedná o investičním úvěru osm miliard korun, podmínkou přijetí úvěru by musela být větší výhodnost než u komerčních bank. Podle dnešního vyjádření poslanců projekt zastavilo Ministerstvo financí.
Ministerstvo zemědělství chtělo mít jisté peníze na plánované vodohospodářské projekty, jako je propojování vodárenských soustav nebo stavba přehrad. V současnosti se plánuje například stavba nádrží na Rakovnicku či stavba přehrady Skalička na Bečvě. Toman chce o úvěru dál jednat s Ministerstvem financí, neschválila jej také vláda.
Úřad v posledních čtyřech letech do letoška dal na opatření proti suchu 29,4 miliardy korun, většinou z peněz Evropské unie. V programech plánuje pokračovat, chce ale mimo jiné zvýšit dotace na obnovu a modernizace závlah, do kterých plánuje dát až 1,1 miliardy korun do roku 2022.
Výbor dnes podpořil rozpočet Ministerstva zemědělství bez změn proti vládnímu plánu. Ministr Toman avizoval, že v plánovaných zhruba 56miliardových výdajích ještě nejsou peníze na další řešení kůrovcové kalamity. V příštím roce chce jednat s Ministerstvem financí o dalších čtyřech miliardách.
Letos v srpnu Toman dohodl s ministryní financí Alenou Schillerovou, že Ministerstvo zemědělství dostane proti původnímu návrhu 23 miliard korun příští rok z národních zdrojů o miliardu více. Z té půjde 700 milionů korun na podporu lesního hospodářství a 300 milionů na dotace do vodního hospodářství. Ministerstvo zemědělství tak bude hospodařit s rozpočtem z národních zdrojů ve výši 24 miliard, celkový rozpočet je naplánován na 55,9 miliardy korun, zhruba o 1,5 miliardy méně než letos.*