Výbor EP podpořil výjimky pro ukrajinské zemědělství, krok musí schválit plénum

Výbor pro mezinárodní obchod Evropského parlamentu (EP) dnes podpořil obnovení výjimek z kvót a cel pro ukrajinské zemědělské produkty o další rok až do června 2025. Opatření původně navrhla Evropská komise s cílem podpořit ekonomiku země bránící se ruské invazi. O prodloužení výjimek bude příští týden hlasovat plénum EP, ve výboru jej podpořilo 26 poslanců, proti bylo deset a jeden se zdržel.

vlajka EU

"Prodloužení unijních obchodních opatření zajistí, že Ukrajina bude moci své zemědělské produkty vyvážet do EU, pro ukrajinskou ekonomiku jde o životně důležitou obchodní cestu," uvedla zpravodajka návrhu Sandra Kalnieteová z Lotyšska z frakce evropských lidovců (EPP). "Návrh současně zahrnuje spolehlivé pojistky, které našim zemědělcům zaručí, že (jejich podnikání) nenaruší náhlý příliv zboží ze zahraničí," dodala Kalnieteová.

Prodloužení výjimek

Evropská komise (EK), která prodloužení výjimek navrhla, bude podle opatření mít možnost zakročit v případě "významného narušení" unijního trhu nebo trhu jednotlivé členské země kvůli ukrajinskému dovozu. V případě citlivých zemědělských produktů, jako jsou vejce, drůbež nebo cukr, bude mít EK k dispozici "záchrannou brzdu", když objem jejich dovozu překročí průměry z let 2022 a 2023, uvádí europarlament v tiskové zprávě. V takovém případě cla opět vejdou v platnost.

Protesty evropských zemědělců

Proti zrušení kvót protestovali evropští zemědělci, především v Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Polští farmáři protestovali naposledy ve středu; podle médií zapálili pneumatiky, vlajky EU i rakev s nápisem Rolník. Eurokomisař odpovědný za zemědělství Janusz Wojciechowski na protesty reagoval prohlášením, že EK má příští týden představit své návrhy, kterými vyjde vstříc požadavkům protestujících farmářů a které zmírní některá ustanovení Zelené dohody. Od těchto výroků se vzápětí distancovala komise, označila je za komisařovy osobní názory, jež neodrážejí oficiální postoj instituce, uvedla polská média.

U krajinský premiér Denys Šmyhal nedávno argumentoval, že Ukrajina v posledních měsících své obilí na polském trhu neprodává, ale pouze převáží. Přes hranici s Polskem podle něj prochází pouze pět procent vývozu zemědělských produktů.

Celkový dovoz z Ukrajiny

Celkový dovoz z Ukrajiny do EU podle Evropské komise 24,3 miliardy eur (616,8 miliardy korun) mezi říjnem 2022 a 2023. Za rok 2021 to bylo 24 miliard eur (609,2 miliardy korun). Komise proto opatření vítá jako úspěšné vzhledem k narušením ve fungování ukrajinské ekonomiky a jejímu celkovému úpadku vůli válce s Ruskem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down