Česká republika se již od počátku 90. let deklaruje jako vhodný prostředník mezi Západem a Východem. V oblasti semenářství se však donedávna realizace tohoto záměru odvíjela pouze v dílčích a spíše ojedinělých aktivitách některých firem. Poněkud ucelenější charakter získal tento záměr až v posledních letech, kdy Českomoravská šlechtitelská a semenářská asociace (ČMŠSA) s vědomím jistých obchodních šancí spíše ve vzdálenější než v bezprostřední budoucnosti začala organizovat regionální setkání šlechtitelů, semenářů, výzkumníků i představitelů státní kontroly v sektoru šlechtění a semenářství pod názvem Východoevropské semenářské setkání.
První ročník se uskutečnil v roce 1998 a setkání mělo spíše obecný charakter. Šlo o to pozvat všechny dostupné zástupce sektoru a vzájemně se informovat o stavu semenářství v jednotlivých účastnických zemích. Druhý, loňský ročník se zaměřil na mezinárodní integraci a pozvání ČMŠSA přijali významné osobnosti světového formátu - generální tajemník Světové semenářské federace (FIS) a Mezinárodní asociace šlechtitelů (ASSINSEL) Bernard Le Buanec, generální vicetajemník Mezinárodní unie na ochranu nových odrůd (UPOV) Barry Greengrass a zástupce Evropské semenářské asociace (ESA, asociace sdružující nejvýznamnější asociace členských států EU) Garlich von Essen. Obě setkání navštívilo kolem 130 účastníků ze 13 zemí a od druhého ročníku je Východoevropské semenářské setkání součástí mezinárodního kalendáře významných akcí, vydávaného FIS.
Letošní, třetí ročník proběhne ve dnech 15. až 16. listopadu opět v Praze s předpokládanou účastí více než 150 lidí z 15 zemí. Tématem je „Odpovědnost soukromého semenářského sektoru“, což je v současné době vedle GMO nejaktuálnější problematika týkající se prakticky všech semenářů. Odpovědnost šlechtitelů a semenářů lze totiž chápat ve dvou rovinách. Jednak jako odpovědnost za kvalitu produktu a jednak jako odpovědnost za její kontrolu. Ta je dosud svěřena výhradně do pravomoci státu, ale v mezinárodním vývoji lze již několik let zaznamenat tendenci k přechodu některých pravomocí při kontrole kvality ze státního do soukromého sektoru, někde dokonce přímo do gesce samotných semenářských firem.
Na letošním setkání proto vedle generálního tajemníka FIS vystoupí i vrcholní představitelé semenářských schémat OECD, Mezinárodní asociace pro zkoušení osiva ISTA, rakouské semenářské kontroly (Rakousko je jako nejmladší člen EU a navíc náš soused zajímavým zdrojem informací) a velkých mezinárodních firem s celosvětovou působností.
Setkání je tradičně dvoudenní, přičemž první den je zaměřen na přednášky a druhý den na dvoustranná obchodní jednání účastníků. Je pravděpodobné, že letošní setkání může přinést i jisté novinky ve formě regionální mezinárodní spolupráce. Tyto aktivity jsou však v přípravě a jejich zhodnocení bude možné až po skončení akce.