Výdaje Státního fondu životního prostředí (SFŽP) loni meziročně klesly zhruba na třetinu a činily 1,07 miliardy korun. Největší podíl peněz, téměř čtvrtina, šel na ochranu ovzduší. Zbytek například na zlepšování stavu přírody, zastavování poklesu biodiverzity nebo na ochranu vod. Uvádí to zpráva o hospodaření fondu za loňský rok, kterou dnes obdrží vláda.
Nejvýznamnějším příjemcem podpory uvolněných peněz byla loni Synthesia z koncernu Agrofert, které stát proplatil 34,8 milionu korun z operačního programu Životní prostředí (OPŽP) na Teplárnu Zelená louka; celková dotace od roku 2014 přitom činila 365 milionů korun. Akce spočívala v instalaci dvou nových kotlů do teplárny s cílem výrazně snížit emise oxidu siřičitého, oxidů dusíku a tuhých znečišťujících látek o desítky procent a splnit tak nově požadované emisní limity. Jeden z instalovaných kotlů je plynový, druhý je schopný spalovat černé a hnědé uhlí a biomasu, upřesnil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Projekt Synthesie na ekologizaci energetického zdroje s využitím fluidního spalování a obnovitelných zdrojů energie byl podán podle Valdmanna do výzvy v roce 2011 a schválen v roce 2013 za tehdejšího ministra Tomáše Chalupy. Projekt byl poslední platbou v roce 2016 ukončen, dodalo ministerstvo životního prostředí.
Loňský výdajový limit pro fond byl 1,99 miliardy korun. Výdajový limit se tvoří vždy v polovině předchozího roku, tedy pro loňský rok byl schválen v červnu 2015, sdělil ředitel fondu Petr Valdmann. Za poslední tři měsíce předloňského roku podle něj proteklo fondem v souvislosti s programem skoro 20 miliard korun, z toho byla jedna miliarda národních prostředků a zbytek peníze z Evropské unie.
V loňském roce se proplácely peníze na projekty u dočerpávání OPŽP do roku 2013 u 1256 projektů. Kromě Synthesie získala peníze například Veolia Energie, Arcelor Mittal Ostrava nebo projekty na zlepšení vodohospodářské infrastruktury například na Vsetínsku.*