Vydry způsobily na Vysočině větší škody než loni

Vydry říční způsobily za první pololetí letošního roku na Vysočině škodu takřka za 1,7 milionu korun, o 500 tisíc korun víc než za stejnou dobu loni. Škody nahrazuje stát prostřednictvím krajských úřadů. Vysočina letos zaevidovala 50 žádostí od rybářských svazů a soukromých majitelů rybníků, řekl novinářům hejtman Jiří Běhounek. V loňském prvním pololetí bylo 42 žádostí.

Vydra říční patří do skupiny zvlášť chráněných živočichů, u kterých stát kompenzuje hospodářům škody, které způsobí. Díky letošní novele zákona jsou znovu vypláceny náhrady způsobené kormoránem velkým. Stát u něj přestal rybářům škody kompenzovat asi před šesti lety, když byl vyškrtnut ze seznamu zvláště chráněných živočichů.
Na Vysočině škodí především vydry. Za celý loňský rok způsobily škodu asi 2,4 milionu korun. Výjimečně stát v kraji kompenzuje škody způsobené bobrem evropským, který se začal na Vysočinu vracet proti proudu moravských řek. Nejdřív byl pozorovaný na Třebíčsku, kam v roce 2011 směřovaly i první náhrady za škody, které způsobil. Zatím v kraji způsobil škodu 161 500 korun.
Kraj vyplácí náhrady škod způsobených zvláště chráněnými živočichy od roku 2003. Do loňského roku už o náhrady žádalo 1011 subjektů. Ohlášené škody byly takřka 37 milionů korun.
Podle zákona o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy je možné žádat kompenzace v případě, že škodu kromě vydry způsobit bobr evropský, kormorán velký, los evropský, medvěd hnědý, rys ostrovid nebo vlk.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down