22.01.2010 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výhody systému chovu krav bez TPM

Počet krav v systémech bez tržní produkce mléka stále roste. Pravděpodobně je to jediná oblast zemědělské výroby, která v posledních 20 letech vykazuje stálý růst. K tomuto trendu v současnosti přispívá i situace na trhu mléka. Ceny mléka se oproti roku 2008 prudce propadly a mnohé farmy se dostaly do vážných ekonomických problémů. Někteří chovatelé se proto rozhodli ukončit výrobu mléka a přejít na chov krav bez tržní produkce mléka.

Před zavedením chovu KBTPM by vždy měla být provedena analýza výrobních a přírodních podmínek a důkladná příprava. Nutné jsou ekonomické kalkulace takto zaváděné výroby.
Důležitým faktorem úspěšnosti je výběr masného plemene. Protože chov krav bez TPM je extenzivní produkcí s malým podílem cizích vstupů, je vhodný pro hospodaření v režimu ekologického zemědělství.
Jaké jsou praktické možnosti přechodu na chov krav bez tržní produkce mléka?
První možností je prodej stávajícího dojného stáda a nákup masného stáda. Další možností je budování takového stáda z vlastních zvířat. S předstihem lze vybrané dojné plemenice zapustit býkem masného plemene a tyto plemenice převést do masného systému. Tato metoda má několik vážných překážek. Především dnešní dojná stáda jsou geneticky „naprogramována“ na vysokou produkci mléka a ani restriktivní výživa před otelením tomu nedokáže zabránit. Spotřeba narozeného telete je 3 – 5 litrů mléka denně, ale dojné krávy nasazují mnohonásobně více. Velkým problémem pak zůstává, co s těmito litry navíc. Reálně hrozí nebezpečí zánětu mléčné žlázy se všemi dopady.
Ať zvolí chovatel způsob přechodu jakýkoliv, musí být na tento systém chovu připraven. Příprava pastevních areálů, zimoviště, manipulačních prostorů, uličky s fixační klecí, budování napajedla, příkrmiště – to vše patří k základním krokům. Krávy je také nutné navyknout na extenzivní způsob chovu. Stádo si na pastvě vytváří svou sociální strukturu, plně se uplatňují stádové pudy. Základní znalosti etologie skotu jsou užitečné jak při budování oplocení pastvin, tak při manipulaci se zvířaty.
Pro zajištění reprodukce je pro začínajícího chovatele nejvhodnější využití plemenného býka.
Velmi dobrá úroveň produkce plemenných býků v České republice poskytuje zájemcům výběr podle jejich potřeb.
Přechod na chov KBTPM se tak jeví jako jedna z možností udržení stavů skotu v České republice.

 

Klíčové informace

- Systém chovu krav bez tržní produkce mléka je oproti dojeným stádům organizačně méně náročný a rovněž potřeba lidské práce je výrazně nižší, přitom není nutný úbytek stavů skotu. 
- Největšími světovými producenty hovězího masa (v tis. tun) jsou USA (12 152), Brazílie (8750) Evropská unie (8238), Čína (6324), Argentina (3089), Indie (2770), Austrálie (2149), Mexiko (1672), Rusko (1586) a Kanada (1290).
- Vyjmenovaná „silná desítka“ vyrábí celkem 48 014 tis. tun masa, což představuje 74 % světové produkce hovězího.

 

Ing. Miroslav Vráblík

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down