Pokud se mák urodí, musí narazit na limitovanou poptávku, protože se jedná o komoditu, která je uplatnitelná na omezeném trhu a v omezeném objemu. Je zřejmé, že pěstování máku se vyplatí pěstiteli, který získá vysoký výnos semene (kolem jedné tuny z hektaru) a dalším důležitým předpokladem pro uplatnění na trhu je kvalita máku. Tu lze získat pouze, pokud je dodržena agrotechnika a jsou k dispozici odpovídající podmínky pro posklizňovou úpravu.
Pěstitelé nemohou mít vliv na klimatické podmínky, které výnos i kvalitu tvrdě ovlivňují.
Jak se zdá, podle vývoje již zmíněných požadavků na kvalitu v poslední době mohou pěstování máku omezit i půdní podmínky, pokud půdy obsahují těžké kovy (kadmium, Cd) v půdě. Je známou skutečností, že některá stanoviště v České republice jsou obsahem Cd zatížena.
Z hlediska kvality je sledován i obsah morfinu v semenech máku a tady velmi záleží na vybrané odrůdě a na tom, jakým způsobem je se semenem máku po sklizni nakládáno, tedy do jaké míry může být semeno znečištěno alkaloidy z makové slámy.
Zájem na straně zahraničních trhů a nedostatek nabídky v důsledku neúrody v ostatních pěstitelských státech zvedl cenu pěstitelů na konci roku 2007/08 téměř do závratných výšin na 96 Kč/kg. O to bolestnější byl propad cen, ke kterému došlo hned na konci následujícího marketingového roku – a cena poklesla až k 17,60 Kč/kg.
Nízká cena se vzpamatovává jen velmi pomalu a kolísavě, přestože celkovou produkci ze sklizně roku 2009 odhadovanou na 33,7 tisíce tun můžeme považovat za průměrnou.
Určitým problémem při zpeněžení produkce ze sklizně roku 2009 je kvalita zhoršená v důsledku klimatických podmínek během vegetace a nově nastavené kvalitativní podmínky stanovené pro obchod kompetentními orgány Ruské federace.
Výborná vývozní komodita
Mák je plodinou, která je sledována Mezinárodním úřadem pro kontrolu omamných látek OSN a Česká republika je povinna prostřednictvím Ministerstva zdravotnictví Inspektorátu omamných látek předávat informace o pěstování máku na svém území.
Přestože je zde zaveden systém kontroly pěstování máku, je mezinárodně vyvíjen tvrdý nátlak, aby Česká republika podmínky pěstování zpřísnila a zavedla licenční systém pěstování máku. S ohledem na skutečnost, že mák zde pěstovaný je primárně určen k potravinářským účelům s tím, že makovina je v podstatě odpadem, který je většinou zaorán, ale může být i využit farmaceutickým průmyslem pro výrobu morfinu, zdá se zavedení licenčního systému pro všechny pěstitele jako nová administrativní zátěž.
Odrůdy zde pěstované mají povětšinou nízký obsah morfinu mezi 0,2 až 0,8 %. Obsah morfinu u jednotlivých odrůd se podle výsledků rozboru ÚKZÚZ liší, a to podle stanoviště i klimatických podmínek. Rozdíl může činit i více než 0,5 % morfinu na různých stanovištích, ale i na stejném stanovišti v různých letech.
Výsledky vývozu makového semene, kdy hodnota vyváženého zboží se pohybuje nad hranicí jedné miliardy až do více než dvou miliard Kč ukazují, že mák je velmi dobrou vývozní komoditou (viz tab. 1). Aby takovou komoditou zůstal i nadále, bude nutné připravit podmínky, které omezí snahy zavádět v České republice pěstování odrůd s vyšším obsahem morfinu proto, aby nedošlo ke zvýšení obsahu morfinu v makovém semeni českého původu, aby ani nadále nebylo nutné pěstitelům potravinářského máku udělovat licence a aby se nezkazila zatím dobrá pověst českého máku.
Při porovnání výsledků vývozu makového semene a makoviny je zřejmé, jak mnohonásobně vyšší hodnotu přináší makové semeno. Z uvedených důvodů by nízký obsah morfinu v makovém semeni měl být preferován na úkor makoviny určené pro farmaceutický průmysl. Začíná se proto připravovat legislativní omezení na odrůdy, které budou obsahovat maximálně jedno procento morfinu v makovicové slámě.
Pěstování máku bylo v řadě uplynulých let v České republice ekonomicky velmi uspokojivé. Velkovýrobní technologie, vysoká standardní kvalita makového semene, velké jednotné partie dodávek, to vše otevřelo českému máku cestu na zahraniční trhy.
Neúroda a pokles ploch máku v dalších pěstitelských zemích upevnily českou pozici na zahraničních trzích a tím umožnily růst domácích pěstitelských ploch (viz tab. 2 a 3).
Pro české pěstitele, ale i obchodní organizace je mák velmi ziskovou komoditou, jak je zřejmé z tabulky 6, kde je uvedena informace o hodnotě vývozu. Vyváženo je více než 87 % produkce zde vypěstované.
Ceny makového semene
Vzhledem k vysoké nabídce makového semene v roce 2008/09 a dalším podmínkám na světovém trhu klesla cena zemědělských výrobců (CZV) až na 17 630 Kč/t v měsíci květnu 2009. Od června 2009 však CZV mírně rostla a v současné době spíše stagnuje.
Můžeme proto předpokládat, že plochy máku dosáhly v roce 2008/09 v ČR vrcholu a v dalším období nejen neporostou, ale spíše mírně klesnou, jak dokazuje rok 2009/10, pro který bylo podle údajů ČSÚ oseto 53,6 tis. ha a předpokládaná produkce dosáhne 33,7,6 tis. t makového semene.
Ceny máku setého jsou v České republice úzce spjaty s vývojem poptávky na zahraničních trzích, protože kolem 88 % objemu sklizeného máku je vyváženo. Zhruba 11,7 % nachází uplatnění na domácím trhu. Údaje o CZV přináší tab. 4.
Zahraniční obchod České republiky s makovým semenem
Přestože v zahraničním obchodě s makovým semenem nastala pro naše obchodníky a vývozce poměrně složitá situace z důvodu zvýšené nabídky ze strany pěstitelských konkurentů, bylo v marketingovém roce 2008/09 z České republiky vyvezeno rekordních 34,3 tis. t v deklarované vývozní hodnotě 37,28 Kč/kg.
Nejvýznamnější země českého zahraničního obchodu při dovozu makového semene jsou v posledních letech Slovensko, Polsko, Ukrajina, Maďarsko a Rakousko. Při vývozu jsou dlouhodobě hlavními odběrateli Polsko, Německo, Rusko, Rakousko a Nizozemsko. Do těchto pěti zemí bylo v marketingovém roce 2008/09 vyvezeno celkem 22,9 tis. t makového semene.
Následující bilance výroby a užití makového semene poskytuje celkový pohled na vývoj nabídky a užití v řadě marketingových roků za sebou (tab. 7).
Ukazuje postupný růst produkce a schopnost zahraničního obchodu v uplatnění naší produkce na zahraničních trzích. V bilanci jsou zpětně provedeny opravy zpřesněných základních údajů statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.
Klíčové informace
- Mák byl v několika předchozích letech vysoce rentabilní komoditou a jako u každé komodity rentabilitu pěstování ovlivňují náklady na pěstování, hektarový výnos a realizační cena.
- Můžeme předpokládat, že výše nákladů v blízké době přesáhne 25 000 Kč/ha a pro dosažení rentability bude muset být hektarový výnos větší než jedna tuna.
- Pro pěstitele, kteří této hranice dosáhnou, bude mák i nadále tržně úspěšnou plodinou.
Ing. Jitka Potměšilová
Ministerstvo zemědělství ČR Odbor rostlinných komodit Oddělení polních plodin