Výrobce krmiv zdražil některé produkty o 25 až 30 procent

Firma ZZN Pelhřimov, jeden z největších českých výrobců krmných směsí, zdražila loni některá krmiva o 25 až 30 procent. Do vyšších cen ale nepromítla vlastní náklady, pouze celosvětově rostoucí ceny dopravy, surovin jako sója nebo komodit typu pšenice a ječmenů. Loni firma utržila 3,85 miliardy a bude v zisku. Letos chce investovat téměř 130 milionů Kč, plánuje zahájit stavbu nového sila v Dyníně na Českobudějovicku. Uvedli to zástupci podniku, který patří do koncernu Agrofert.

Firma, jež působí v jižních Čechách a na Vysočině, zdražila loni z více důvodů. Doprava v kontejnerech v Číně zdražila pětinásobně. Ceny rostly i u bílkovinných složek jako sója, která se dováží z USA, Argentiny a Brazílie. ,,Sójové oleje šly téměř o sto procent nahoru, sójové šroty o 30 až 40 procent. Kolikrát jsme obviňování, že zdražujeme, ale ta cena se netvoří tady: Česko je strašně malé, aby tvořilo komoditní ceny. Je to celosvětová cena," řekl vedoucí produktový manažer firmy Karel Karel. Třeba u směsí pro drůbež tvoří sójový šrot čtvrtinu složení. Podle Karla se také projevuje, že firmy přesunuly mnoho výrob do Asie, kvůli levné pracovní síle. A třeba aminokyselina lysin, vyráběná v Asii, zdražila loni o 90 procent. Čeští farmáři zase zdražili komodity. ,,Ceny pšenice, ječmene na českém zemědělském trhu šly abnormálně nahoru. To byl hlavní důvod zdražení; my jako ZZN jsme vůbec nepromítali do cen navýšené vlastní náklady, protože jsme věděli, že chovatelé na tom nejsou dobře z hlediska kupních cen. V roce 2021 jsme řešili pouze nárůst cen surovin, celý rok jsme to drželi, na úkor naší marže," řekl ředitel firmy Zdeněk Kubiska. Tuna krmného obilí stojí nyní 6000 korun, před rokem to bylo od 4000 do 4200 Kč. Firma tak loni meziročně zdražila třeba směsi pro brojlerová kuřata od 25 do 30 procent. Teď je průměrná cena 10 000 korun za tunu. Zdražování na trhu bude pokračovat i letos: jen ceny za energie stouply letos firmě meziročně o 35 procent. Náklady tak vzrostou o desítky milionů. Loni měla firma s 200 zaměstnanci podle předběžných výsledků tržby 3,85 miliardy, i s pěti dceřinými společnostmi pak 4,43 miliardy Kč. Bude v zisku. Předloni utržila 3,32 miliardy a vykázala čistý zisk 61,6 milionu, jak vyplývá z výroční zprávy. Loni investovala 60 milionů, třetinu z toho do skladu kapalných surovin v Záhoří na Písecku. Letos chce investovat 127 milionů, v roce 2023 chce dokončit v Dyníně na Českobudějovicku nové obilní silo za víc než 110 milionů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down