Výrobci rumové tresti, která podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) obsahuje některé rizikové látky, by se měli zaměřit na jejich nahrazení bezpečnějšími při zachování tradičního aroma i chuti. Novinářům to po jednání v Evropské komisi řekl včera ministr zemědělství Marian Jurečka s tím, že o věci hodlá jeho úřad s výrobci diskutovat. Jurečka upozornil, že o konci desetileté výjimky výrobci věděli a je tak otázkou, zda se na přicházející změnu připravovali.
Studie EFSA v rumové tresti identifikovala tři látky, které mají genotoxický účinek, tedy schopnost narušit genetický materiál živých buněk. Studie vznikla na základě žádosti evropské asociace výrobců ochucovadel a posuzování se zdaleka netýkalo jen české rumové tresti. Na seznamu látek, které se jako ochucovadla smějí v EU užívat, je asi 2500 položek. Některé další ale ještě posouzené nebyly a jejich používání je nyní umožněno přechodným obdobím končícím v roce 2018. Tam patří právě i česká rumová tresť, obecně byla ale zkoumána celá skupina aditiv používaných také v Rakousku, Německu, Rumunsku i jinde.
"Je potřeba se podívat, zda v tom množství jsou (ony látky) opravdu nebezpečné pro člověka. Ale spíše bych po dnešním jednání viděl cestu v zaměření se na to, jestli ty látky nemůžeme nahradit bezpečnějšími a lepšími," poznamenal Jurečka.
Podle Potravinářské komory ČR Evropská komise již prakticky o zákazu rumového éteru rozhodla. Jak uvedla mluvčí komory Dana Večeřová, protože se přezkum všech částí trestí nestihne, reálně tak dojde k zákazu.