Výskyt divočáků na Zlínsku veterináři monitorují z vrtulníku

Výskyt divočáků na Zlínsku veterináři i po zvládnutí nákazy afrického moru prasat nadále monitorují z policejního vrtulníku vybaveného termovizí. Naposledy vzlétl začátkem září. Průzkum tehdy ukázal, že se zhruba 20 kusů divokých prasat pohybovalo mezi Zlínem-Velíkovou a Hrobicemi a dalších asi 30 jedinců u Zádveřic-Rakové. Uvedl to ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík. Před vypuknutím nákazy v červnu 2017 se podle něj na zasaženém území pohybovaly stovky kusů divočáků.

Ke sledování území z vrtulníku přistupují veterináři v noci. "Část ploch stále kryje listí, což monitoring ztěžuje, a není proto zcela objektivní. Do konce roku vzlétne vrtulník ještě třikrát až čtyřikrát," uvedl Mahdalík. Poté, co na podzim opadá listí, by podle něj měly být získané informace o výskytu a pohybu divočáků přesnější. Divoká prasata se nezdržují pouze v jedné honitbě, ale přemisťují se mezi nimi. "Začátkem listopadu začíná u divočáků říje, která zvyšuje riziko opětovného rozšíření nákazy," uvedl Mahdalík. Při říji divoká prasata často migrují na velké vzdálenosti. I vzhledem k tomu, že se s africkým morem prasat nyní potýkají na sousedním Slovensku a v Maďarsku, existuje nebezpečí, že by se choroba mohla znovu objevit i v ČR. Před rokem veterináři odvolali nařízení, na jehož základě bylo nutné udržovat funkční elektrické ohradníky lemující část vysoce rizikové oblasti s výskytem nákazy na Zlínsku. Postupně zrušili i další mimořádná opatření vydaná v souvislosti s onemocněním. Letos v březnu Evropská komise informovala, že je ČR oficiálně považována za zemi bez nákazy afrického moru prasat (AMP). I přesto zůstávají některá přijatá opatření stále platná pro celou ČR. "Nadále platí zákaz přikrmování a omezení vnadění prasat divokých, je nařízen jejich celoroční intenzivní lov, platí zákaz dovozu trofejí z prasat divokých ze zemí s výskytem AMP i zákaz používat v chovech prasat seno a slámu pocházející ze zemí s výskytem AMP," uvedl zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer. V laboratořích pokračuje i vyšetřování všech nalezených uhynulých prasat na území ČR, zdali nebyla chorobou nakažena. Monitoring se nadále týká také prasat domácích. U těch zahrnuje laboratorní vyšetření v případě náhlých úhynů bez jasné příčiny nebo s podezřením na AMP, hromadných úhynů a také všech prasnic, které zmetaly, tedy potratily. Začátkem letošního roku se na nemoc testovali i všichni ulovení divočáci, nyní už tomu tak není. "Za první pololetí se v ČR vyšetření týkalo 2763 prasat divokých, z toho 491 uhynulých a 2272 ulovených, a 1302 vzorků domácích prasat," uvedl Majer. Všechna vyšetření na africký mor prasat byla negativní.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down