Výsledky hospodaření soukromých farmářů skončily v průměru vloni v černých číslech, zatímco obchodních společností a družstev v číslech červených. Podnikající fyzické osoby vykázaly se započtením provozních dotací v přepočtu zisk 261 korun na hektar. Naproti tomu ztrátu zaznamenaly společnosti v průměru 312 Kč a zemědělská družstva 985 Kč na hektar. Vyplynulo to z údajů ministerstva zemědělství.
Provozní dotace zemědělců loni činila v přepočtu od 2290 do 2660 korun na hektar v závislosti na formě podnikání. Soukromí farmáři dosáhli na spodní hranici s tím, že bez podpor by i oni skončili v červených číslech jako družstva a společnosti.
Zisk zemědělských podniků ze všech činností dosáhl loni zhruba 109 milionů korun, odhaduje ministerstvo zemědělství. Po započtení osobních důchodů soukromých farmářů však odvětví souhrnně skončilo ve ztrátě 1,084 miliardy korun. Loňský výsledek i tak znamená zlepšení proti roku 2002, kdy ztráta zemědělství po dvou ziskových letech činila kolem 3,5 miliardy korun.
Zemědělská výroba ve stálých cenách roku 2000 loni meziročně klesla o více než pět procent, vyplývá z předběžných údajů ministerstva. A to i přesto, že ekonomické výsledky všech podnikatelských forem se loni mírně zlepšily a výroba významně klesla. Rostlinná produkce se propadla o 13 procent, ale živočišná vzrostla o dvě procenta.
Podle Asociace soukromého zemědělství Stanislava Němce mělo dopad na horší výsledky v rostlinné výrobě nepříznivé počasí. Zároveň poukázal na existenci horších podniků, které kazí celkové výsledky a neměly by v zemědělství podnikat.
Vedle poklesu sklizně se na ztrátě zemědělství podepsaly také nízké ceny obilovin, které přetrvávají od roku 2002. Stoupaly až v září a říjnu, soudí Jan Veleba z Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů. Rolníci ale asi třetinu úrody prodají na úhradu zelených úvěrů, kde ceny věřitelé dále stlačí.
Dalším faktorem, který ovlivnil propad zemědělství, byl pokles ceny mléka asi o 15 až 20 haléřů na litr a také cen prasat pod výrobní náklady producentů.