Současné vysoké teploty mohou negativně ovlivnit pohodu a zdraví zvířat, proto Státní veterinární správa (SVS) vyzývá chovatele, aby dodržovali s tím spojené důležité zásady. Chovatelé hospodářských i zájmových zvířat by měli věnovat svou pozornost především zajištění dostatečného napájení v chovech a také větrání a chlazení. Změna přístupu se týká také přepravy zvířat. Z preventivních důvodů se kontroly SVS v tomto období ve zvýšené míře zaměřují na plnění povinností chovatelů ve vztahu k horkému počasí. Informovala o tom Státní veterinární správa.
V chovech prasat i v kravínech je v případě extrémních teplot vhodné zvířata chladit. Pastevně chovaná zvířata, u nás především skot, ovce a koně, musí mít na pozemku možnost úkrytu před slunečním žárem. Také u nich je nutné zajištění vhodného zdroje napájení. Pro bližší představu lze uvést množství vody, které hospodářská zvířata vyžadují na den: dospělé prase 25 l; dospělé ovce 20 l; dospělý skot 40 l a dojnice 100-180 l. „Povinností chovatelů je sledovat vývoj počasí a včas reagovat na problémy, které mohou z náhlé změny teploty vyvstat,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. V hospodářských budovách, kde může teplota stoupat velmi vysoko, by měla být zajištěna ventilace a rovněž náhradní zdroje energie. V pohotovostním plánu chovatele musí být uvedena doba, po kterou je možné udržet dobré životní podmínky pro zvířata v případě selhání umělého větracího systému. Tato povinnost se týká všech hospodářství, kde větrání závisí na umělém větracím systému. Chovatel v případě výpadku energie v ustájovacích prostorech musí zajistit činnost náhradních energetických zdrojů.*
Mně vysoké teploty také nedělají dobře. Vloni jsme si na okna pořídili venkovní rolety z Pramos https://www.pramos.cz/okna/stinici-technika/venkovni-rolety/ , tak jsem je v létě zatahovala, aby nám domů nesvítilo sluníčko a bylo to hodně znát. Doma jsme pak neměli takové horko. Přes noc jsem vyvětrala a ráno zase zatáhla rolety 🙂 .