Vývoz českých potravinářských a zemědělských firem v posledních letech roste. Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) podpořila za deset let vývoz za více než 22 miliard korun. Směřuje zejména na Kubu. Informovala o tom EGAP na veletrhu Salima v Brně.
Exportéři na Kubu zatím vyvezli 24 000 tun pšenice nebo 1500 tun sladu. Kuba bude hlavním odbytištěm i v letošním roce, připravuje se vývoz obilí, sušeného mléka a sladu za více než půl miliardy korun, uvedl generální ředitel EGAP Jan Procházka.
Úspěšní jsou ale podle něj v posledních letech také výrobci potravinářských a zemědělských technologií a strojů. EGAP podpořila vývoz technologií do Běloruska, Ruska, do Gruzie, ale také do Albánie, Bulharska, Kazachstánu, Mexika, Uruguaye či Etiopie. A zejména v oblasti vývozu potravinářských technologií našeho pojištění využila i řada malých a středních podniků, uvedl Procházka.
Zahraniční společnosti v ČR poptávají zařízení pro pekárny, pivovary, minipivovary, mlékárny a výrobu sýrů. V tomto segmentu EGAP uzavřel v posledních deseti letech více než 60 pojistných smluv.
S podporou EGAP bylo ve světě postaveno také například pět pivovarů a minipivovarů, na dalších třech se české firmy podílely formou subdodávek. Největší zakázkou byla výstavba pivovaru v Etiopii, který byl dokončen loni v únoru. Královéhradecká strojírna ZVU POTEZ do moderního podniku společnosti Raya Breweries dodala kompletní technologie včetně stavebních prací a náhradních dílů v hodnotě přes 764 milionů korun. Úspěšný je ale také export samotného piva, právě díky pojištění EGAP se v loňském roce podařilo například pivovaru Bernard výrazně zvýšit export do Mexika.*