Lidé na sídlištích vyhodí do popelnice průměrně 33 kilogramů potravin ročně. Vyplývá to z prvních výsledků, které získali výzkumníci z Mendelovy univerzity v Brně. Je to výrazně více, než lidé odhadovali v dotazníku, v něm uvedli mírně přes čtyři kilogramy, řekla na tiskové konferenci vedoucí projektu Lea Kubíčková z Ústavu marketingu a obchodu.
Projekt je tříletý, začal letos 1. června a první sběr dat, který spočívá v přebírání komunálního odpadu, se uskutečnil v srpnu. "Vzhledem k tomu, že vyhazování potravin trpí značnou sezonností, uskuteční se sběr dat čtyřikrát za rok, v každém ročním období," uvedla Kubíčková. Předpokládá, že průměrná hmotnost vyhozených potravin bude ještě o něco vyšší.
Jako hlavní důvod plýtvání uvedla špatné plánování nákupů a také vliv slevových akcí, kdy lidé nakoupí velké množství zlevněného zboží, které pak nespotřebují. Lidé podle Kubíčkové také často nedokážou rozlišit rozdíl mezi datem minimální trvanlivosti a datem použitelnosti a vyhazují potraviny, které lze ještě spotřebovat.
Výzkumníci sbírají data od 900 domácností, přičemž 300 jich je z brněnských sídlišť, 300 z vilové zástavby, kde mají lidé možnost odpad i kompostovat, a 300 z typické venkovské zástavby, kde lidé mají i domácí zvířata. Zatím se naplnil předpoklad, že v dalších dvou typech zástavby bude hmotnost vyhozených potravin nižší, a to podobně zhruba 20 kilogramů.*
To je strašné množství. My se snažíme s jídlem neplýtvat, ale občas se také stane, že nám třeba projde jogurt. Bydlíme v domě a na zahradě máme kompostér, takže prošlé potraviny nebo natě od mrkve, šlupky z brambor atd. dáváme tam. Do popelnice dáváme jen směsný odpad. Třídíme odpad na plast, sklo a papír. Popelnici máme u domu pěkně schovanou. Manžel totiž koupil otočný systém pro popelnici z https://www.plot-eshop.cz/otocna-branka-pro-popelnici-otocny-system/ , tak už se nám neplete před domem na chodníku.