O témata týkající se přírody je mezi českou veřejností největší zájem ze všech mediálních témat, ukázal výzkum vědců z Masarykovy univerzity v Brně. Kromě vlastního výzkumu srovnali i výsledky průzkumů za posledních 11 let. Ukázalo se, že zájem o přírodu a životní prostředí je mezi českou veřejností dlouhodobý. Na druhé straně jsou poměrně málo ochotní pro ochranu životního prostředí něco udělat a jen málokdo se pro ni občansky angažuje. Uvedli to dnes autoři studie.
Příroda zajímá 80 procent veřejnosti, životní prostředí 68 procent. Oproti tomu například bulvární témata zajímají jen zhruba 20 procent lidí. "Vysvětlujeme si to tak, že téma přírody je hodně inkluzivní, každý si v něm najde něco," řekl jeden z autorů studie Jan Krajhanzl. Naopak zájem podílet se aktivně na ochraně přírody a prostředí je výrazně nižší. Většina lidí (91 procent) třídí odpady, 81 procent šetří vodou, ale například jen 16 procent lidí by bylo ochotno platit kvůli přírodě vyšší daně a jen 28 procent by bylo ochotno snížit svou životní úroveň. Velmi nízká je občanská angažovanost v ochraně prostředí.
Obyvatelé Česka naopak vynikají v hospodaření s odpady, podporují i poměrně radikální opatření pro životní prostředí a jsou kritičtí k velkým stavebním a těžebním záměrům. Velmi kritičtí jsou Češi k velkým znečišťovatelům. "Tam nám vycházela čísla nad 90 procent, to je něco, s čím se v sociálněvědních výzkumech příliš často nesetkáváme," řekl Krajhanzl. Přední příčky v EU podle něj obsazují Češi také jako "pijáci kohoutkové vody" a jako turisté, kteří si místo dovolené vybírají především podle toho, jaká je tam příroda.
Autory překvapila malá souvislost mezi postoji k přírodě a věkem, příjmy, vzděláním či místem bydliště. Velmi málo vazeb je také mezi postojem k přírodě a k politice. Podle Krajhanzla vztah k přírodě v Česku souvisí spíše se životním stylem a se zájmem o turistiku, chatařství a chalupaření.*