Přestože roste vůle vlastníků vodovodních a kanalizačních sítí k rychlejšímu tempu jejich obnovy s cílem udržet současnou kvalitu a dostupnost zdrojů pitné vody pro obyvatele země, nedá se totéž říci o tempu investic do obnovy páteřních vodohospodářských sítím, především velkoprofilových přivaděčů vody. Uvedl to na setkání s novináři předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) František Barák. Sdružení vyzvalo vládu, aby spíše řešila podfinancovanou vodohospodářskou infrastrukturu. Problémy podle něj v budoucnu nastanou u páteřních přivaděčů, jejichž části vlastní menší obce.
Podle Baráka tento problém zatím zůstává stranou pozornosti, ačkoliv možné havárie páteřní vodohospodářské infrastruktury by postihly řádově vyšší počet obyvatel, než je tomu u lokálních sítí. Vzhledem k tomu, že jde o investice v řádu mnoha miliard korun, měla by být zpracována dlouhodobá koncepce státu, jak tyto investice podporovat, aby se zmírnil jejich dopad do cen vodného. „Obnova a propojování páteřních vodohospodářských soustav patří navíc mezi priority, které vloni v rámci dokumentu Příprava realizace opatření pro zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody schválila vláda,“ připomněl předseda představenstva s tím, že o této problematice jednali i s premiérem Bohuslavem Sobotkou.
„Je to věc důležitá, není úplně jednoduchá a bude znamenat velké investice, ale musíme o tom začít reálně a rychle jednat. Čas rychle běží, přivaděče stárnou a potřebujeme mít bezpečnou jistotu, že lidé nepřijdou o kvalitní vodu,“ řekl podle agenturních zpráv Sobotka. Podle něj byla velká část přivaděčů postavena ještě v minulém režimu a během pěti, deseti, maximálně 15 let bude potřeba do těchto přivaděčů výrazně investovat.