V červenci, srpnu a září byly v okrese Rychnov provedeny tři ohniskové vakcinace lišek, kdy se nakladlo 6 200 návnad s vakcínou a 21. a 22. října v rámci celoplošné vakcinace se do lesních porostů umístilo dalších 18 000 návnad s vakcínou. Tento okres na hranicích s Polskem se stále potýká s výskytem vztekliny u lišek. Zatím zde zaznamenali 42 pozitivních lišek, jednoho jezevce, jednoho psa a dokonce i jednu jalovici a tele.
Účinek vakcinace se podle Josefa Jansy, ředitele OVS Rychnov nad Kněžnou, projeví až na jaře. Dnes hynou zvířata, která se nakazila v průběhu června a července. Ve všech obcích, kde došlo k výskytu nemocných zvířat, vyhlásila OVS zdolávací opatření, v jejichž rámci je zakázán volný pohyb psů a koček a tato zvířata se podle potřeby doočkovávají. Celkem bylo vyhlášeno 22 ohnisek. Situaci bude možné považovat za zvládnutou, pokud v dalších třech měsících nedojde k dalšímu výskytu choroby.
Vzteklinu nelze brát na lehkou váhu. Přestože celkově je v naší republice na ústupu, stále existují místa, kde vymýcení nebezpečí této choroby zůstává velkým problémem. Opravdu účinným opatřením je letecká vakcinace a důsledné naplňování povinnosti všech chovatelů psů, kteří mají podle veterinárního zákona povinnost nechat svá zvířata každoročně přeočkovat. Doporučuje se též očkovat i kočky.
Díky svědomité a zodpovědné práci Okresní veterinární správy v Rychnově nad Kněžnou nehrozí patnácti lidem, kteří přišli do kontaktu s podezřelými zvířaty na Rychnovsku, nebezpečí. Tito lidé jsou hospitalizováni na antirabickém oddělení v náchodské nebo hradecké nemocnici, kde se podrobují preventivní léčbě.