02.04.2001 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z dovezených zvířat žije jen pár kusů

Od roku 1988 do konce minulého roku jsme dovezli nejvíce skotu z Francie (více než 14 tis. kusů), dále z Německa (přes 10 tis. kusů). Několik zvířat jsme dovezli i z Dánska a Belgie. Ze Švýcarska se dovezlo 16 kusů, ze Skotska 26 kusů. Ze samotné Anglie a Irska jsme žádný skot nedovezli. Z importovaných plemeníků dnes již žádný nežije, na světě je pouze 6 krav ze Švýcarska a 22 krav ze Skotska.

Skutečnost, že ČR je ve třetí skupině, kde jsou zařazeny země s vysoce pravděpodobným výskytem BSE chápe Státní veterinární správa ČR podle mluvčího Josefa Dubna jako ne odborné, ale politické rozhodnutí. Dostali jsme se tak po bok dalším kandidátským státům ze střední a východní Evropy.
Mluvčí komise Beate Gminderová dnes prohlásila, rozlišení mezi druhou a třetí skupinou nemá praktické dopady. I státy druhé skupiny, kde je Kanada, Kolumbie, Indie, Maricius, Pákistán a USA, tak i země třetí skupiny musí od 1. dubna odstraňovat z hovězího vyváženého do EU rizikový materiál - oči, mozek, střeva a páteř a masné výrobky nesmí obsahovat maso mechanicky (strojově) oddělené od páteře. Tyto země musí také zajistit, aby porážkový postup nezashrnoval operace zakázané v EU. Ve třetí skupině je spolu s ČR také Litva, Albánie, Kypr, Polsko, Estonsko, Maďarsko, Slovensko a Švýcarsko. Ve Švýcarsku se přitom nemoc šílených krav již vyskytla.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down