Potravinové sbírky v České republice se konají již deset let

Ve sbírkách potravin, které se v České republice konají od roku 2013, se doposud vybralo přes 4200 tun potravin, které směřují do skladů potravinových bank. Odpovídá to zhruba 8,4 milionu porcí jídla, které s pomocí neziskových organizací rozdělují mezi potřebné. Účinná pomoc prostřednictvím potravinových bank funguje i díky významné podpoře ze strany obchodních řetězců. Jejich celková přímá pomoc potravinovým bankám dosud činila 198 milionů korun. Uvedl to na dnešní tiskové konferenci prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Letošní jarní sbírka potravin se koná 22. dubna.

Předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček připomněl, že potravinové banky loni podpořily 300 000 lidí, podle federace stoupla loni potřeba pomoci meziročně o 30 procent. Prouza poznamenal, že banky se loni podílely ve spolupráci s řetězci také na pomoci uprchlíkům z Ukrajiny.  Připomněl, že od roku 2018 platí novela zákona, který obchodům nad 400 metrů čtverečních ukládá dávat neprodejné potraviny neziskovým organizacím. Většina potravin, které se do bank dostanou, by se jinak zlikvidovala. Do bank každý den míří svozy z řetězců, sbírka potravin se zaměřuje hlavně na trvanlivé potraviny jako jsou například konzervy nebo těstoviny. Podle Prouzy se lidé díky činnosti potravinových bank učí, jak s potravinami pracovat a díky osvětě se v minulých letech rozšířilo povědomí o zpracování například některých druhů zeleniny, kterou lidé dříve neznali. Doplnil, že řetězce se zapojují i formou například finančních darů, poskytují bankám skladovací prostory nebo jim darovaly dodávky na svoz potravin. Za dobu fungování sbírky podle svazu přispěly téměř 200 miliony Kč. Slavíček upozornil na to, že v ČR je až milion lidí, kteří potřebují pomoc. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla loni míra příjmové chudoby 10,2 procenta, což odpovídá zhruba milionu lidí. V roce 2021 to bylo 8,6 procenta. Příjmová chudoba člověku hrozí, pokud nemá ani 60 procent mediánu čistého příjmu. Pro jednotlivce to loni bylo 15 571 korun, tedy o 1516 korun víc než v předchozím roce 2021.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down