Za každé zastřelené divoké prase dostane myslivec tisíc korun

Stát od včerejšího dne platí myslivcům 1000 korun za každé zastřelené divoké prase. Musí z nich ale poslat vzorky na vyšetření Aujeszkyho choroby, stát chce tak zmonitorovat tuto nemoc. Uvedlo to v tiskové zprávě Ministerstvo zemědělství. Choroba se u divokých prasat sice nadále vyskytuje, poslední plošné testování na ní v republice ale skončilo v roce 2013. Tehdy se však za posílání vzorků peníze lovcům neplatily.

Prasata chorobu mohou přenést na lovecké psy, letos se však žádný takový případ nevyskytl, loni šlo o jeden. Opatření budou zatím platit do konce roku, odhadované náklady jsou necelých 40 milionů korun, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Zástřelné se nebude platit ve Zlínské oblasti, kde se vyskytuje africký mor prasat a kde již střelci peníze dostávají.

Opatření by mělo podle ministerstva kromě monitoringu vést také ke zvýšenému lovu divočáků, k němuž myslivce vyzvalo už před několika měsíci. Peníze myslivci vítají. Nicméně opatření by mělo být podle Miloše Ježka z Českomoravské myslivecké jednoty dlouhodobé. Jestli bude trvat pouze do konce roku, tak si Ježek myslí, že to splní účel monitoringu Aujeszkyho choroby, který nebyl takto nikdy plošně řešen, nicméně na redukci to asi nebude mít výraznější smysl.

Aujeszkyho choroba, které se také říká pseudovzteklina, byla poprvé popsána na začátku minulého století v Maďarsku u skotu. Přenáší se ale také na ovce, kozy, kočky a králíky a volně žijící živočichy. Nejčastěji se šíří přímým kontaktem, ale i slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa. Jediný druh, který ji přežívá, jsou divoká prasata. Na člověka přenosná není.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down