Za nedodržení zákazu olověných broků v mokřadech může Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložit právnickým osobám a podnikajícím fyzickým osobám pokutu až pět milionů korun. Zákaz používání olověných broků platí od února letošního roku. ČIŽP na něj na svém webu upozornila v souvislosti s blížící se lovnou sezonou husy divoké a kachen.
Nařízení Evropské unie zakazuje nejen olověné broky využívat, ale i je nosit při sobě v mokřadech a ve stometrovém ochranném pásmu kolem nich. Zákaz navíc přesně definuje mokřady, jde o území bažin, slatin, rašelinišť i území pokrytá vodou přirozeně i uměle vytvořená. Do zákazu spadají trvalá i dočasná území s vodou, navíc nezáleží na tom, zda je voda v nich stojatá nebo tekoucí. Patří sem tedy i potoky, přehrady nebo rybníky.
Myslivcům začíná podle ČIŽP lovná sezona husy divoké 16. srpna, kachny se pak loví od začátku září. Na otravu olovem v Evropské unii každoročně uhyne odhadem řádově jeden milion vodních ptáků, uvádí v nařízení komise EU. Používání olova v brocích přináší riziko i pro druhy, které se ptáky kontaminovanými broky živí. Lov olověnými broky může potažmo představovat riziko i pro člověka, pokud by takto ulovené vodní ptáky snědl.
Podle Evropské agentury pro chemické látky mohou myslivci olověné broky nahradit alternativami, jako jsou broky ocelové nebo bismutové. Jsou bezpečnější jak pro zdraví, tak pro životní prostředí, u ocelových broků navíc odborníci uvádějí, že jsou na tom cenově podobně, jako ty olověné.*