Do databáze Potraviny na pranýři, kde jsou zaznamenávány nejakostní, falšované a nebezpečné potraviny, bylo za posledních šest měsíců vloženo 318 nových položek. Z velkých obchodních řetězců má v databázi nejvíce záznamů Tesco. Necelá polovina zjištěných prohřešků se týká potravin domácího původu. Ze zahraničí mají nejvíce prohřešků Polsko a Slovensko.
Na společnost Tesco Stores ČR připadá 26 zveřejněných potravin. Druhá příčka patří řetězci Penny Market se 17 potravinami. O třetí místo se dělí hypermarkety Globus s řetězcem Billa (15 záznamů). Naopak jediným z velkých řetězců, který aktuálně nemá v databázi žádný záznam, je síť diskontních prodejen Lidl.
Mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva komentoval stav slovy: „Počet nevyhovujících šarží potravin zjištěných u významných maloobchodních řetězců odráží postavení těchto řetězců na trhu v ČR“. Upozornil, že na webu jsou zveřejňována pouze závažná zjištění a počet méně závažných případů, mezi něž patří například poškozené ovoce, je každoročně mnohonásobně vyšší.
Podle mluvčího Tesca Jana W. Dvořáka by se zaevidované číslo mohlo na první pohled zdát vysoké, ale v reálu tak negativně skončí pouhý zlomek kontrol, které inspekce vykoná v jejich obchodech. Každý jednotlivý případ navíc interně velmi pečlivě Tesco prošetřuj a s dodavateli následně přijímají taková opatření, aby již k chybám nedocházelo, poznamenal.
Z hlediska země původu převažují mezi nevyhovujícími potravinami domácí výrobky, konkrétně 149 výrobků (47 procent ze všech nevyhovujících). Přes neustálý růst dovozů jídla ze zahraničí české potraviny tvoří většinu potravin v tuzemských obchodech.
Z Polska, které v poslední době v důsledku řady afér bývá v souvislosti s kvalitou potravin často zmiňováno, pocházelo v posledních šesti měsících 18 produktů, ze Slovenska 17. Z Německa, které je největším dovozcem potravin do Česka, pocházely pouze dvě potraviny.
Kopřiva.uvedl, že nejvíce položek je stabilně v sekci Nebezpečné potraviny, následují sekce Falšované potraviny a Nejakostní potraviny. Typy prohřešků jsou podle něj velice rozmanité a nelze je proto seřadit bez nežádoucí paušalizace.
Aplikaci, na které jsou zveřejňovány výsledky kontrol, spustila letos v květnu také Státní veterinární správa.