Zhruba jedenáct tisíc žadatelů dosud podalo žádost o hlavní zemědělské dotace. Státní zemědělský intervenční fond očekává, že jednotnou žádost o dotace letos podá rekordních zhruba 27 500 subjektů. Mezi příjemce bude rozděleno zhruba třicet miliard korun, to znamená meziročně asi o čtyři miliardy víc. Z průběžných údajů o podávání žádostí vyplývá, že většina farmářů nechává jejich zaslání na poslední chvíli. Informoval o tom mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Petr Hlavatý.
Zemědělcům zbývá na podání žádostí o přímé platby a další podpory včetně dneška ještě pět dní. Vedle klasické papírové formy na místě příslušných Agentur pro zemědělství a venkov (AZV) mohou o peníze žádat také prostřednictvím Portálu farmáře, pomocí datové schránky či elektronické podatelny SZIF.
„Uvedenými opatřeními děláme maximum pro to, aby příjem žádostí probíhal co nejefektivněji. Jsme si vědomi, že i tak podání žádosti v nynějším období jarních prací zemědělce připravuje o čas, ale přesto doufám, že dokončení a odevzdání žádostí nenechají až na poslední den,“ uvedl ministr zemědělství Petr Bendl. Za každý pracovní den po řádném termínu je žadateli dotace krácena o jedno procento.
V rámci jednotné žádosti o dotace farmáři letos žádají o jednotnou platbu na zemědělskou půdu (SAPS), v jejímž rámci se každoročně rozděluje nejvíce peněz, dále o platbu v rámci méně příznivých oblastí (LFA) a oblastí Natura 2000. Ucházet se mohou také o dotace v rámci agroenviromentálního opatření (AEO), oddělenou platbu za cukr a rajčata a podporu pro citlivé sektory podle příslušného unijního nařízení.
O hlavní dotace žádá rok od roku více zemědělců. Zatímco v roce 2008 zaslalo žádost o dotace 23 500 farmářů, loni se počet žadatelů blížil 27 000, letos se očekává další růst. Zejména díky dotacím je české zemědělství od vstupu státu do EU v zisku. Tuzemští farmáři však na podporách pobírají stále méně peněz než jejich kolegové ze starých členských zemí EU. Zatímco dotace z rozpočtu Evropské unie každoročně rostou, peněz z národního rozpočtu dostávají čeští zemědělci i z důvodu vládních škrtů rok od roku méně.